Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie de urmas - salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie de urmas - salariu

buna ziua! primesc o pensie de urmas. De o luna m-am angajat am un salariu pe cartea de munaca de 1220 ron, in mana iau 850 ron, iar pensia este de 350 ron. As vrea sa stiu daca e legal sa mai primesc aceasta pensie ca am inteles ca de la 01.01.2011 indiferent de venit o sa primesc aceasta pensie VA ROG SA=MI RASPUNDETI CA SA STIU CE AM DE FACUT MULTUMESC!!!!!
georgiannaa, utilizator
:) multumesc foarte mult!!! m-am linistit acum, nu stiam ce sa fac m-am gandit ca e salriu mare si nu mai pot beneficia! Am auzit pareri si pareri si nu stiam ce am de facut MULTUMESC MULT!!!!
Am si eu o intrebare: daca am avut pensie si apoimi-au sistat-o, dosarul ramane valabil sau trebuie sa fac din nou toate actele? in iulie 2010 mi-au sistat pensia de urmas pentru ca m-am angajat. multumesc!
1. In 2010 era alta lege (nr.19/2000).
2. Acum puteti cumula pensia de urmas cu alt venit, indiferent de cuantumul acestuia.
3. Mergeti la Casa de Pensii si solicitati repunerea in plata a pensiei de urmas (daca aveti pana in 26 de ani si sunteti studenta).