Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurari de sanatate la stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurari de sanatate la stat

Cum se pot plati asigurarile de sanatate in cazul in care nu sunt incadrat in munca , nu beneficiez de somaj , nici ajutor social , nu am nici un fel de venituri .
Care este suma care trebuie achitata lunar ?

Va multumesc.
Mergi la casa de sanatate pe raza jud. tau si adresezi aceeasi intrebure acolo. Se poate, cu contract care trebuie respectat ca de nu te executa silit.
1. Va prezentati la Casa de Asigurari de Sanatate cu actul de identitate si incheiati un contract de asigurare sociala.
2. Contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat. Venitul asigurat nu poate fi mai mic decat salariul minim brut pe economie (670 lei). 670 x 5,5% = 37 lei