Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu scutire de raport si contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu scutire de raport si contract de intretinere

Buna ziua,
Bunicul meu a facut cu mama un contract de donatie cu scutire de raport si clauza de uzufruct viager in favoarea lui asupra unui imobil.Mama fiind plecata in America sora mea s-a oblgat printr-un act de intretinere sa aiba grija de bunicul(mancare,medicamente,mormantare) .Mama a murit inaintea bunicului .Ce se intampla acum cu donatia?Se face succesiune dupa mama?Sora mea mai are obligatia sa aiba grija de bunicul? Cui revine imobilul?
Da, se face succesiunea dupa mama dvs. mostenitor fiind dvs. Da, sora mai are obligatia de intertinere daca actul prin care s-a obligat nu era cu termen.
trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama dvs.iar obligatia de intretinere a bunicului va revine dvs si sorei dvs.
Imobilul va apartine dumneavoastra si sorei dumneavoastra (si sotului mamei daca are, precum si altor frati/surori daca mai aveti). Mama dumneavoastra era proprietar datorita contractului de donatie. Acum trebuie dezbatuta mostenirea dupa mama. Oricum, bunicul are dreptul sa ramana in imobil pana la moartea lui, intrucat are dreptul de uzufruct viager.
Obligatia de intretinere apartine surorii, nu dumneavoastra.
Dumneavoastra sunteti tert fata de contractul de intretinere. Am o intrebare : care este obiectul contractului de intretinere? Este un alt imobil, nu acelasi, nu?