Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Revizuire - anulare proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Revizuire - anulare proces verbal de contraventie

Am pierdut actiunea ce avea ca obiect plangere contraventionala atat la fond, cat si larecurs. Fac precizarea ca prima instanta a facut o analiza extrem de simplista a temeiniciei procesului verbal, neluand in calcul faptul ca s-au administrat probe cu inscrisuri si martori. Mai precis, nu a inlaturat motivat mijloacele de proba in circumstantiere.
As intreba daca este admisibila o cerere in revizuirea hotararii de fond, (care a ramas definitiva inca de la momentul pronuntarii - fiind neatacabila cu apel) pe motivul 322 pct. 10(daca CEDO a constatat o incalcare a drepturilor omului datorita unei hot. jud., iarconsecintele grave etc) chiar daca am formulat recurs.
Va multumesc! Orice parere este bine venita!
Este exclus art. 322 pct.1o deoarece nu aveti o hotarire de la CEDo, numai primele 6 puncte de la art. 322 ar fi de utilizqata daca sunt indeplinite conditiile cerute de lege
Ai pierdut fondul si recursul...urmeaza contestatie in anulare (la recurs), apoi va urma revizuirea. Totul e sa te incadrezi in cele 30 de zile, la fiecare noua actiune, chiar daca nu ai primit sentinta, hotararea sau incheierea (s-ar putea nici sa nu le primesti, decat cu cerere).