Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume minor dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume minor dupa divort

Buna ziua,

am divortat recent de sot si am revenit la numele de familie purtat anterior - a fost dorinta ambelor parti.
am un copil minor (6 luni), care in acest moment poarta numele de familie al sotului. Sotul nu mafinesta nici un interes fata de copil, nu a venit la nasterea lui (noi eram despartiti), in cele 6 luni a venit sa-l vada de 4 sau 5 ori, si atunci manifesta mai mult interes fata de caine, deci fata de propriul copil. El acum vine in speranta ca poate totusi ne vom impaca, desi din punctul meu de vedere nu mai exista nicio sansa.
In consecinta probabil ca in cel mai scurt timp, relatiile se vor rupe definitiv, asa ca as dori daca se poate sa schimb numele de familie al copilului, ca sa nu fiu nevoia sa-i dau explicatia ca pe tatal lui nu-l intereseaza de el.

exista vre-o modalitate legala in care pot face acest lucru?
ma gindesc ca o varianta trebuie sa existe, indiferent ce implica asta
nu pot sa cred ca legea romana este atit de prost conceputa incit sa oblige un copil sa poarte numele unui om pe care nici macar nu-l cunoaste

din cite am citit am vazut ca exista o varianta daca ai acordul lui, dar fara acord nu am gasit procedura

in ultima instanta cred ca pot face presiuni si tot voi obtine acordul. Atit de tare sunt dezgustata de toata atitudinea lui fata de copil incit nu merita sa fie numit tata si cu atit mai mult sa-i poarte numele cind el se plinge ca-mi da 6 mil pensie alimentara si a venit cu adeverinta de venit falsa la tribunal.
Doamna lili5, va rog nu mai scrieti cu majuscule!
Pe cale administrativa puteti solicita, in numele copilului, schimbarea numelui acestuia in baza art. 4 alin 3 litera f din OG 41/2003 cu modificarile ulterioare...
Daca mie mi-ar fi schimbat astfel numele mama mea, as fi foc si para... Caci nu ma intereseaza ce face cu numele ei, dar numele meu e al meu, eu l-am dobandit si -mi pare gresit ca unul dintre parinti sa mi-l schimbe pentru ca e ofticat pe celalalt...
Ca sa nu mai spun ca nume comun cu mama pare ca as fi copil din flori... ca nu am tata... ca sunt fiul ierbii...
In plus, daca si mama isi pune mintea cu acel tata, acest lucru poate contribui la indepartarea lui, in caz contrar, apropierea e posibila.
Barbatii trateaza altfel problemele legate de familie si reactioneaza diferit. In primul rand, se mobilizeaza mai greu. Nu inseamna insa ca nu o fac.
Apoi, daca tata nu vrea sa ma vada, ok, treaba lui, dar daca aflu ca mama mi-a taiat ultima mea legatura cu el, numele... m-as supara tare rau!
Apoi, numele poate fi schimbat si ulterior, cand copilul e mai marisor si intelege... Iar faptul ca ii dati sa aleaga sigur va fi apreciat.

A! Si raspoundem, dar nu neaparat in primele minute de la mesaj...
Liliana Gradinaru, Avocat
multumesc frumos pentru raspuns

avand in vedere ca am incercat toate caile posibile sa existe o comunicare intre acel "tata" (daca asa se poate numi) si copil, consider ca nu mai merita sa investesc timp in ceva irealizabil. daca ma va judeca copilul meu mai tirziu pentru ceea ce am facut, este decizia lui si nu i-o voi putea schimba
dar pina va ajunge la virsta la care sa ma poata judeca, el este responsabilitatea mea, si voi face toate demersurile care eu le consider in favoarea lui, nu le voi face pentru a-mi continua discutiile cu fostul sot.
:offtopic: Sunt de acord cu dv., poate nu merita sa investiti in acel om, dar aici nu vorbim despre sentimentele dv. ci ale copilului...
Oricum, nu spun ca am dreptate, sa nu ma intelegeti gresit, spun numai ca ar fi bine sa aveti in vedere si faptul ca acest lucru poate influienta major o alta persoana, una la care tineti si veti tine foarte mult...
Chiar daca acum spuneti cu usurinta ca asta e, nu-i veti putea schimba decizia... atunci nu va fi la fel de usor sa spuneti asta...
Imi cer scuze ca sunt totalmente pe langa subiect... Insa, personal, nu vad cum e in favoarea unui copil stergerea oricarei doivezi din viata lui ca are un tata. :-/
Liliana Gradinaru, Avocat