Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recunoastere paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recunoastere paternitate

Copil nascut inainte de casatoria legitima, (in concubinaj), la nume tata pe certif. nastere trasa line.
Ulterior, sotul (si tatal natural al copilului) doreste recunoasterea copilului lui nascut inainte de casatoria legitima. Copilul poarta numele de fata al mamei.
1) Care sunt pasii?
2) Pana la ce varsta a copilului se poate face recunoasterea?
tatal da o declaratie prin care isi recunoaste copilul,la ofiterul starii civile sau notar
daca cel mic a depasit un an, s-ar putea sa fiti indrumat catre instanta pt aceasta recunoastere. oricum, copilul poate fi recunoscut oricand
va adresati apoi instantei pt incuviintare purtare nume, daca doriti sa schimbati si numele copilului
gi-jane2, moderator
Recunoasterea se poate face oricand printr-o declaratie la starea civila ori la notar si apoi dusa la starea civila unde e inregistrata nasterea copilului.
Nu e nevoie de mama pentru asta, doar de tata.
Succes!
Actiune , inaintata de tata, pentru recunoastere paternitate. Va arata imprejurarile in care a fost conceput minorul. Veti fi chemata si veti spune daca sunteti sau nu, de acord de cu actiunea si sustinerile lui. Vor fi necesari si martori.
Copilul are 5 ani. In prezent sunt o familie unitara.
Mama trbuie sa intenteze actiune pentru recunoasterea paternitatii?
daca tata e de acord sa-l recunoasca, nu are de ce sa-l actioneze mama in judecata pt stabilirea paternitatii