Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA sau SRL - magazin online
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA sau SRL - magazin online

Buna ziua!

Aveti un site foarte util. Dar in toate cautarile mele nu am gasit in amanunt raspuns la problema mea. Asa ca va cer ajutorul.

As dori sa-mi infiintez un magazin online. Si ar fi posibil sa ma orientez si spre partea de distribuitor in zona mea a unor produse alimentare. Oricat am cautat nu m-am putut hotari daca ar fi mai bine un PFA sau un SRL.

La PFA nu mi-ar conveni faptul ca (dupa cate am inteles eu) raspund cu toate bunurile mele.

Ideea e ca eu am un alt job care imi fura tot timpul si as vrea cu aceasta noua "firma" sa o iau treptat, sa-mi cumpar domeniu peste ceva vreme, sa incep sa-mi fac eu site-ul incet-incet, etc. Nu intentionez sa angajez pe nimeni. Din aceasta cauza ma sperie ideea de SRL, in care am inteles ca trebuie sa am cel putin un angajat si trebuie neaparat si un contabil.

Ce ma sfatuiti sa fac? Are PFA si alte dezavantaje? Se poate evita cumva acea raspundere cu bunurile care sunt pe numele meu? Sau se poate SRL fara angajati?
raluk16 a scris:

Buna ziua!

Aveti un site foarte util. Dar in toate cautarile mele nu am gasit in amanunt raspuns la problema mea. Asa ca va cer ajutorul.

As dori sa-mi infiintez un magazin online. Si ar fi posibil sa ma orientez si spre partea de distribuitor in zona mea a unor produse alimentare. Oricat am cautat nu m-am putut hotari daca ar fi mai bine un PFA sau un SRL.

La PFA nu mi-ar conveni faptul ca (dupa cate am inteles eu) raspund cu toate bunurile mele.

Ideea e ca eu am un alt job care imi fura tot timpul si as vrea cu aceasta noua "firma" sa o iau treptat, sa-mi cumpar domeniu peste ceva vreme, sa incep sa-mi fac eu site-ul incet-incet, etc. Nu intentionez sa angajez pe nimeni. Din aceasta cauza ma sperie ideea de SRL, in care am inteles ca trebuie sa am cel putin un angajat si trebuie neaparat si un contabil.

Ce ma sfatuiti sa fac? Are PFA si alte dezavantaje? Se poate evita cumva acea raspundere cu bunurile care sunt pe numele meu? Sau se poate SRL fara angajati?

Se poate SRL fara angajati. Totusi aveti nevoie de contabil.
SRL, fara angajati dar cu contabil, neaparat, chiar si cu un contract de munca cu timp partial.
ContSters14976, utilizator
Va sfatuiesc asemenea colegilor mei sa infiintati un SRL,fara angajati, dar obligatoriu avand contabil.Altfel nu se poate.PFA-ul presupune aproape aceleasi costuri si poate chiar mai multe inconveniente.
Va multumesc mult! :)
la PFA taxele de constituire sunt mai mici decat la S.R.L., impozitul se plateste pe venit, contabilitatea se tine in partida simpla.