Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prelungire valabilitate sediu social si punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prelungire valabilitate sediu social si punct de lucru

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Doresc sa suspend activitatea unei firme. Am cerut un certificat constatator din care reiese ca are sediul expirat. Puctul de lucru este declarat la sediul social. Cum ar trebui sa sune hotararea AGA? "..........hotaraste prelungirea sediului social si a punctului de lucru pe o perioada de 5 ani incepan cu data de 01.03.2011"

Trebuie sa depun ci extras CF?
Valabilitatea sediului este legata de termenul de valabilitate al contractului incheiat pentru acesta (de comodat, de inchiriere, etc). Nu este suficienta Hotararea AGA..

Aveti nevoie sa faceti un act aditional de prelungire al contractului, sau un nou contract.
In contract scrie ca se reinnoieste automat in cazul in care une din parti nu alege sa-l denunte. Nu este ok?
Intr-adevar, aceasta formulare este foarte des utilizata, dar Registrul Comertului nu o ia in considerare.

Aveti nevoie de un act aditional sau un nou contract.
Ok. Acum am inteles de ce apare sediul expirat. Eu depusese contractul in forma descrisa mia sus. Inseamna ca Registrul a luat in ocnsiderare doar primul an de la data semnarii contractului.
Multumesc
Buna ziua!

Imi puteti spune daca o firma ce are activitatea suspendata mai poate avea contraoale de la Garga Financiara, ITM, Garda de Mediu, Primarie etc.

Multumesc.