avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat expirat

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Contractul de comodat in baza caruia firma are sediu social, a expirat in octombrie 2008 iar la Registrul Cometului apare sediul expirat. Am citit aici pe forum ca se poate face un act aditional la contractul de comodat insa nu stiu cum anume se procedeaza cu depunerea lui. E mai bine sa facem act aditional sau un nou contract ( sau este totuna) ? Ce acte mai sunt necesare? Care sunt taxele? Pot lua amenda pentru ca nu am prelungit contractul imediat? Exista un formular tip pentru acest act aditional?
As vrea sa rezolv singura aceste probleme, fara a plati un avocat care sa se ocupe de toate astea.

Va multumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 13:49, 11 Decembrie 2008
Nu, nu veti lua amenda.
Cel mai bine e sa faci un act aditional pe care il depui cu formularul nr. 6 depunere acte (il gasesti la ORC la informatii sau pe site-ul ONRC), in felul acesta nu mai e nevoie de AGA si taxele sunt mai mici, intre 80 - 100 lei.
Mai ai nevoie de o delegatie din partea firmei, asta in cazul in care nu esti administrator si un dosar cu sina, asta e tot.
Nu, nu veti lua amenda.
Cel mai bine e sa faci un act aditional pe care il depui cu formularul nr. 6 depunere acte (il gasesti la ORC la informatii sau pe site-ul ONRC), in felul acesta nu mai e nevoie de AGA si taxele sunt mai mici, intre 80 - 100 lei.
Mai ai nevoie de o delegatie din partea firmei, asta in cazul in care nu esti administrator si un dosar cu sina, asta e tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu social dupa expirare contract comodat rodhan rodhan Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am sediul social al societatii comerciale in baza unui contract de comodat pe termen de 3 ani. Ce ... (vezi toată discuția)
Prelungire sediu social cristina_vilceanu cristina_vilceanu Ma ajuta si pe mine cineva? N-am lucrat niciodata cu Registrul Comertului si trebuie neaparat sa fac o prelungire de sediu social. Care e procedura? (vezi toată discuția)
Sediu social just.rain just.rain Daca o firma isi muta sediul social dintr-un birou in altul, dar la aceeasi adresa (in aceeasi cladire), trebuie facute formalitati suplimentare (hot aga), sau ... (vezi toată discuția)