avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social dupa expirare contract comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social dupa expirare contract comodat

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am sediul social al societatii comerciale in baza unui contract de comodat pe termen de 3 ani. Ce demersuri mai trebuie facute la expirarea duratei mentionate de 3 ani? Se mai depun acte la ONRC ?
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 18:26, 2 Februarie 2009
Incheiati un nou contract si-l depuneti la Reg. Com., completati un formular de depunere si mentionare acte.
multumesc pentru raspuns. Mai am o nelamurire:acest nou contract trebuie intocmit de un avocat?
Nu este obligatoriu, poate fi redactat si sub semnatura privata.
Va sfatuiesc sa faceti un act aditional la contractul initial de inchiriere.
In felul acesta veti depune actul aditional impreuna cu formularul nr. 6 (depunere acte) si veti plati taxe mai mici la ORC, in jur de 80 lei.
denisas a scris:

Va sfatuiesc sa faceti un act aditional la contractul initial de inchiriere.
In felul acesta veti depune actul aditional impreuna cu formularul nr. 6 (depunere acte) si veti plati taxe mai mici la ORC, in jur de 80 lei.

Sunteti sigur ca exista o diferenta de taxare?

Alte discuții în legătură

Contract de comodat expirat danye danye Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati cu cateva informatii. Contractul de comodat in baza caruia firma are sediu social, a expirat in octombrie 2008 iar la ... (vezi toată discuția)
Sediu social just.rain just.rain Daca o firma isi muta sediul social dintr-un birou in altul, dar la aceeasi adresa (in aceeasi cladire), trebuie facute formalitati suplimentare (hot aga), sau ... (vezi toată discuția)
Mandat administrator, radiere punct de lucru/deschidere punct de lucru nou, prelungire sediu social lavynyaa lavynyaa Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati!! Sunt angajata la o societate comerciala, am descoperit in dosarele de \"corporate\" ale firmei diverse probleme ... (vezi toată discuția)