Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social dupa expirare contract comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social dupa expirare contract comodat

Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema: am sediul social al societatii comerciale in baza unui contract de comodat pe termen de 3 ani. Ce demersuri mai trebuie facute la expirarea duratei mentionate de 3 ani? Se mai depun acte la ONRC ?
Incheiati un nou contract si-l depuneti la Reg. Com., completati un formular de depunere si mentionare acte.
multumesc pentru raspuns. Mai am o nelamurire:acest nou contract trebuie intocmit de un avocat?
Nu este obligatoriu, poate fi redactat si sub semnatura privata.
Va sfatuiesc sa faceti un act aditional la contractul initial de inchiriere.
In felul acesta veti depune actul aditional impreuna cu formularul nr. 6 (depunere acte) si veti plati taxe mai mici la ORC, in jur de 80 lei.
denisas a scris:

Va sfatuiesc sa faceti un act aditional la contractul initial de inchiriere.
In felul acesta veti depune actul aditional impreuna cu formularul nr. 6 (depunere acte) si veti plati taxe mai mici la ORC, in jur de 80 lei.

Sunteti sigur ca exista o diferenta de taxare?