avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluarea cladirilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluarea cladirilor

In urma reevaluarii unei cladiri valoarea cladirii este in descrestere fata de valoarea contabila neta. Va rog indicati articolele contabile folosite pentru evidentierea valorii din reevaluare si implicatiile fiscale pentru operatiunea respectiva. Cladirea este la prima reevaluare. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: alina.ratala , utilizator 14:46, 27 Mai 2011
Avand in vedere ca este prima reevaluare, se fac urmatoarele inregistrari:
Presupunem:
Val initiala cladire = 100 000 lei
Amortizare = 20 000 lei
Val ramasa de amortizat = 80 000 lei
Val reeval a cladirii = 75 000 lei

Inregistrari:
281=212 .......20 000 lei
6813=212 .......5 000 lei (val reev 75 000 - val ramasa de am 80 000 )
Atentie !!! 6813 NEDEDUCTIBIL la calcul impozit pe profit

Rezulta 212 cu val de 75 000 lei.
Se amortizeaza suma de 75 000 lei pe perioada ramasa de amortizat.
Sper ca va este de folos.
Succes!
Multumesc ,este un ajutor real

Buna ziua,

Am facut a doua reevaluare pentru cladire, si este in descrestere fata de reevaluarea anterioara carea a fost in crestere fata de valoarea initiala. Ca si valori de referinta le iau pe cele de la data ultimei reevaluari adica 31.12.2010?. Cum aflu care este valoarea amortizarii implicata in nota contabila? Ma puteti ajuta cu un exemplu si imi puteti spune si implicatiile fiscale pentru operatiunea respectiva.
Astept raspuns cat mai urgent posibil. Multumesc mult.

Ultima modificare: Vineri, 27 Mai 2011
alina.ratala, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tratament contabil fiscal reevaluare cladire lory_g lory_g Buna, Va rog sa-mi confirmati daca inregistrarile contabile si tratamentul fiscal pentru reevaluarea ( a doua reevaluare ) unei cladirii a unei ... (vezi toată discuția)
Reevaluare caldire lelcunadia lelcunadia am si eu un caz concret : am achizitionat o cladire in 2007 cu valoare 80000, acum se face reevaluarea si scade vla o valoare de 50000 lei. Pana acum nu s-a ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire-in att d-nei tulpan cornelia moise_anca moise_anca Am urmatoarea situatie: val intrare(inainte de reev)=161000 amort cumulata=63168.30 val contabila neta=161000-63168.3=97831.70 val. reevaluata la ... (vezi toată discuția)