Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluarea cladirilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluarea cladirilor

In urma reevaluarii unei cladiri valoarea cladirii este in descrestere fata de valoarea contabila neta. Va rog indicati articolele contabile folosite pentru evidentierea valorii din reevaluare si implicatiile fiscale pentru operatiunea respectiva. Cladirea este la prima reevaluare. Va multumesc.
Avand in vedere ca este prima reevaluare, se fac urmatoarele inregistrari:
Presupunem:
Val initiala cladire = 100 000 lei
Amortizare = 20 000 lei
Val ramasa de amortizat = 80 000 lei
Val reeval a cladirii = 75 000 lei

Inregistrari:
281=212 .......20 000 lei
6813=212 .......5 000 lei (val reev 75 000 - val ramasa de am 80 000 )
Atentie !!! 6813 NEDEDUCTIBIL la calcul impozit pe profit

Rezulta 212 cu val de 75 000 lei.
Se amortizeaza suma de 75 000 lei pe perioada ramasa de amortizat.
Sper ca va este de folos.
Succes!
Multumesc ,este un ajutor real

Buna ziua,

Am facut a doua reevaluare pentru cladire, si este in descrestere fata de reevaluarea anterioara carea a fost in crestere fata de valoarea initiala. Ca si valori de referinta le iau pe cele de la data ultimei reevaluari adica 31.12.2010?. Cum aflu care este valoarea amortizarii implicata in nota contabila? Ma puteti ajuta cu un exemplu si imi puteti spune si implicatiile fiscale pentru operatiunea respectiva.
Astept raspuns cat mai urgent posibil. Multumesc mult.

alina.ratala, utilizator