avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indexarea sumelor datorate cu indicele de inflatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indexarea sumelor datorate cu indicele de inflatie

Intr-un proces de drepturi salariale, instanta admite cerere si aproba plata sumelor neacordate angajatului pe perioada nov.2006-iunie 2009, in conformitate cu raqportul de expertiza.
Totodata, in dispozitivul hotararii, se spune ca "aceste sume vor fi actualizate cu plata(cred ca a vrut sa spuna rata) inflatiei la data platii efective."

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o formula sintetica de calcul al acestei actualizari cu rata inflatiei?

de exemplu:
nov.2006 - suma datorata =X1
dec.2006- suma datorata =X2
.
.
.
.
iunie 2009- suma datorata =Xn

Sa zicem ca termenul de plata efectiva va fi 1 Aprilie :D :P2011.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2011
rosu gheorghe, utilizator
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 17:36, 2 Martie 2011
INSSE - Baze de date statistice - Indicele preturilor de consum
Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele ...
rezultatul actualizarii este acelasi deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100 ...

statistici.insse.ro
accesati acest site si va puteti calcula singur absolut tot ce doriti(indicele de inflatie pe perioade,etc)
succes
Este intr-adevar foarte util si usor de folosit.
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 2 Martie 2011
rosu gheorghe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inflatie mcteo mcteo imi spune cineva cum se calculeaza rata inflatiei? de exemplu: in 2008 am incasat 1 miliard de lei - in urma inflatiei cat ar trebui sa incasez acum? la fel ... (vezi toată discuția)
Actualizare suma de bani cu rata inflatiei baietzika baietzika cum actualizez o suma de bani 30000 lei platiti in 1991 actualizati cu rata de inflatie. ma puteti ajuta cu o formula? (vezi toată discuția)
Actualizare suma little_angel little_angel Buna, Cum fac sa aflu cit reprezinta astazi suma de 60,70 lei din anul 1976. Mi se cere nu numai valoarea actuala dar si formula de ... (vezi toată discuția)