Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indexarea sumelor datorate cu indicele de inflatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indexarea sumelor datorate cu indicele de inflatie

Intr-un proces de drepturi salariale, instanta admite cerere si aproba plata sumelor neacordate angajatului pe perioada nov.2006-iunie 2009, in conformitate cu raqportul de expertiza.
Totodata, in dispozitivul hotararii, se spune ca "aceste sume vor fi actualizate cu plata(cred ca a vrut sa spuna rata) inflatiei la data platii efective."

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o formula sintetica de calcul al acestei actualizari cu rata inflatiei?

de exemplu:
nov.2006 - suma datorata =X1
dec.2006- suma datorata =X2
.
iunie 2009- suma datorata =Xn

Sa zicem ca termenul de plata efectiva va fi 1 Aprilie :D :P2011.
rosu gheorghe, utilizator
INSSE - Baze de date statistice - Indicele preturilor de consum
Formulele de calcul pentru actualizarea unor valori utilizand Indicele ...
rezultatul actualizarii este acelasi deoarece Rata Inflatiei = IPC - 100 ...

statistici.insse.ro
accesati acest site si va puteti calcula singur absolut tot ce doriti(indicele de inflatie pe perioade,etc)
succes
Este intr-adevar foarte util si usor de folosit.
Va multumesc!
rosu gheorghe, utilizator