Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire din tara cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire din tara cu un minor

buna,am o intrebare..eu sunt major prietena mea este minora si este in italia impreuna cu parinti ei,ea ar vrea sa vina aksa pt cateva zile iar apoi sa se intoarca inapoi...parinti ei nu pot veni dupa ea sa o duca ei inapoi in italia.Vreau sa stiu daca as putea sa o duc eu inapoi si daca da de ce am nevoie pentru asta?multumesc!
da, in baza unei declaratii / procuri autentificate, data de catre parinti.
si parinti ei pot face declaratia acolo?mentionez ei sunt in Italia.trebuie sa mearga undeva pentru a face declaratia?multumesc
minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.
Declaratia parintilor, trebuie sa cuprinda si urmatoarele mentiuni:
a) scopul deplasarii;
b) ruta urmata pana in statul de destinatie;
c) indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul, sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care acesta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.
Declaratia trebuie redactata in doua exemplare si trebuie sa fie autentificata in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei.
Mariana Dumitrescu, Avocat
are importanta firma cu care urmeaza sa zburam?adica difera de la o firma la alta declaratia parintilor?iar eu nu am nevoie de nimic?cazier?si ei daca fac declaratia in italia trebuie tradusa?sau cum se procedeaza sa faca declaratia aia mai precis?multumesc
paulHD, utilizator
paulHD a scris:

are importanta firma cu care urmeaza sa zburam?adica difera de la o firma la alta declaratia parintilor?iar eu nu am nevoie de nimic?cazier?si ei daca fac declaratia in italia trebuie tradusa?sau cum se procedeaza sa faca declaratia aia mai precis?multumesc

Citeste www.politiadefrontiera.ro si ai acolo toate info pentru a insoti un minor.