Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces pierdut la Curte de Apel Bucuresti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces pierdut la Curte de Apel Bucuresti

Buna ziua,
Este primul meu post aici... Doresc si eu un ajutor ca nu stiu incotro sa mai apuc....

Tatal meu a pierdut procesul la Curte de apel Bucuresti. ( in calitate de parat )

In fapt:
Bunicul meu a avut 3 copii
1 - Tatal meu
2 - Sora lui
3 - Fratele lor

Fratele tatalui meu a decedat iar sotia supravietuitoare a intentat proces ( pt succesiune ) contra tatalui meu si sorei lui. Litigiul este pe un teren . Sotia supravietuitoare a primit jumatate din teren conform legii 319/1944....
[ link extern ]

Nemultumirea mea este ca avocata tatalui meu nu a facut referire la Codul familiei art 31
[ link extern ]

In principiu la proces sau adus acte doveditoare cum ca acel teren provine din mostenire dar nu s-a spus clar " ART 31 COD FAMILIE " ci numai vorbe...

In fapt acel teren este un bun din mostenire nicidecum un bun comun al celor doi. Deci dupa socotelile mele nu ar trebui sa se imparta...

Intrebari :
Daca acel teren este un bun propriu al decedatului de ce sotia acestuia ia jumatate ?
De ce legea 319 "bate" codul familiei ? De ce tatal meu si sora lui nu mostenesc totul ?

Precizez ( daca are importanta) faptul ca cei doi au avut o casatorie conjuncturala nelocuind impreuna nerealizand bunuri sau copii impreuna...
Deasemenea am acte ce dovedesc ca mortul a intrat in posesia terenului inainte de casatorie...

As dori si eu un articol de lege sau orice altceva in care scrie clar cum se impart dupa deces ( daca se impart) bunurile proprii ale decedatului dar tinandu-se cont de art 31 din Codul Familiei...

Credeti ca am vreo sansa la revizuirea deciziei invocand art 31 din Codul Familiei ?
Ce sanse as putea sa am la CEDO ?

Va multumesc anticipat
the_rifle, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Pe revizuire nu vad sa aveti sanse.
Pt CEDO trebuie sa vada un avocat dosarul.Trebuie ca acesta sa intelega din ce considerente instanta a hotarat in acest fel.
Termenul de sesizare la CEDO e de 6 luni de la pronuntarea hotararii instantei de recurs in cazul dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
Pai cu privire la art 30 in cazul de fata nu sunt bunuri dobandite ci MOSTENITE (bunuri proprii ) deci fac referire la art 31 litera A sau B
the_rifle, utilizator
Cu parere de rau observ ca nici cu legea in fata nu ma pot face inteles...
Art 31 e foarte clar dar vad ca nu-l vede nimeni ! Pai de ce mi se baga pe gat art 30 daca respectivul bun este bun propriu conform art 31 litera A sau B ???
E mostenit inaintea casatoriei ? Raspuns DA !
in concluzie conform art 31 am dreptate... "Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot.... (litera B) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin MOSTENIRE..."

Greu cu avocatura asta...
the_rifle, utilizator
Eu cred ca inteleg de ce s-a hotarat asa dar din pacate ma fac greu inteles....
S-a hotarat asa pt ca bunul respectiv a fost considerat bun comun nu bun propriu.

Multumesc tuturor celor ce incearca sa ma ajute postand pe acest topic.