Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se cumpara un utilaj de la o persoana fizica de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se cumpara un utilaj de la o persoana fizica de catre o persoana juridica

Ce acte se intocmesc pentru achizitionarea unui utilaj de la o persoana fizica,eu fiind
persoana juridica si cum se inregistreaza in contabilitate?Se face contract de vanzare/cumparare intre PF si PJ,ce fel de chitanta poate da o persoana fizica?
Contract de vanzare cumparare incheiat la notar este cea mai buna si sigura modalitate ,si acel contract se inregistreaza in contabilitate
Nu se emite factura. Se incheie contactul de vanzare cumparare. Suma se vireaza prin banca in contul persoanei fizice .
Pe baza contractului ,inregistrarile in contabilitate sunt urmatoarele:

1.Inregistrarea mijlocului fix intrat in societate:
213=404 (presupun ca este vorba de un utilaj)

2. Plata catre persoana fizica:
404=5311 sau 5121

3. Lunar se calculeaza amortizarea:
681=2813

Odata cu intocmirea notei de receptie,deschideti si Fisa de evidenta a mijlocului fix si intocmiti Procesul verbal de punere in functiune al acestuia.