avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se cumpara un utilaj de la o persoana fizica de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se cumpara un utilaj de la o persoana fizica de catre o persoana juridica

Ce acte se intocmesc pentru achizitionarea unui utilaj de la o persoana fizica,eu fiind
persoana juridica si cum se inregistreaza in contabilitate?Se face contract de vanzare/cumparare intre PF si PJ,ce fel de chitanta poate da o persoana fizica?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:15, 3 Martie 2011
Contract de vanzare cumparare incheiat la notar este cea mai buna si sigura modalitate ,si acel contract se inregistreaza in contabilitate
Nu se emite factura. Se incheie contactul de vanzare cumparare. Suma se vireaza prin banca in contul persoanei fizice .
Pe baza contractului ,inregistrarile in contabilitate sunt urmatoarele:

1.Inregistrarea mijlocului fix intrat in societate:
213=404 (presupun ca este vorba de un utilaj)

2. Plata catre persoana fizica:
404=5311 sau 5121

3. Lunar se calculeaza amortizarea:
681=2813

Odata cu intocmirea notei de receptie,deschideti si Fisa de evidenta a mijlocului fix si intocmiti Procesul verbal de punere in functiune al acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pj achizitioneaza masina de la pf grigore2 grigore2 Am cumparat o masina pe persoana fizica prin rabla si vreau sa o trec pe numele firmei mele, prin contract de vanzare cumparare pentru a o putea amortiza. La ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila cabinet stomatologic PopCristi PopCristi cabinetul stomatologic lucra cu casa de sanatate. As vrea sa va intreb daca facturile pe care le emitem catre casa de sanatate le pot intregistra pe 704 la fel ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contabila iclaudia19 iclaudia19 buna ziua, o firma a cumparat o masina in 2011 in valoare de 8000 ron de la o persoana fizica..contabila de atunci a inregistrat 6811=5311 8000 ...eu cred ca ... (vezi toată discuția)