Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce se intampla daca nu platesc pretentiile victimei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce se intampla daca nu platesc pretentiile victimei accidentate?

am accidentat o persoana pe trecerea de pietoni,iar medicul legist i-a dat f multe zile de ingrijiri medicale,intre 130-140 zile,nu ne-am putut impaca,am ajuns in instanta......ce se intampla daca nu am cu ce plati pretentiile victimei?ea cere f multi bani,asteptam sa vedem ce va da legea......dar daca nu am cu ce plati nici cat va spune doamna judecatoare?o sa fac inchisoare?inca ceva.....nu sunt angajata,nu am nici un venit.va multumesc si astept raspunsuri...
daca nu achitati daunele solicitate, dosarul penal va fi trimis in judecata si aveti "sansa" de a primi o pedeapsa penala a carei executare poate fi suspendata sau nu, in functie de circumstantele reale si personale. In plus, obligatia de plata a daunelor va subzista, deci nu scapati de acest lucru de aceea este bine sa negociati cu victima. Suplimentar de latura penala / civila a problemei, permisul va fi anulat si veti putea obtine altul abia dupa trecerea unei perioade de 1 an de zile de la raminerea definitiva a sentintei (daca pedeapsa va fi suspendata in privinta executarii) sau 6 luni (daca se pronunta executarea pedepsei in penitenciar).

plata daunelor ar determina retragerea plingerii victimei si dosarul penal va fi inchis, urmind ca dvs sa primiti doar suspendarea permisului ptr 90 de zile.
:rtfm:Pai nu aveti RCA?:surrender:
Situatia dvs., care se incadreaza generic in prevederile art. 184 alin.4 (raportate la art.182 alin.1) C.Penal, datorita faptului ca este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau maasurilor de prevedere pentru indeplinirea unei activitati si victima necesita ingrijiri medicale mai mari de 60 de zile, este una de natura penala (in situatia in care va este demonstrata si vinovatia comuna ori exclusiva). Pedeapsa prevazuta de acceleeassi prevederi legale este inchisoarea de la 6 luni la 3 ani. Acesta este aspectul penal. Pedeapsa se poate da si cu suspendarea executarii.
Pe langaaspectul penal, partea vatamata se poate constitui parte civila pentu plata daunelor materiale si chiar morale (suferintele psihice si fizice indurate) si poate obtine obligarea dvs. la aceasta plata. Caz in care, cu sentinta jjudecatoreasca definitiva si irevocabila ca titlu executoriu, va poate solicita executarea ssilita asupra patrimoniului dvs. (venituri sau bunuri urmaribile).
poftica a scris:

:rtfm:Pai nu aveti RCA?:surrender:

RCA este posibil sa nu acopere integral daunele, polita RCA acoperind uneori daunele numai in limita stabilita prin normele legale care reglementeaza acest gen de asigurare si cele stabilite de contractul de asigurare. Ori partea vatamata (penal)/civila (pe latura civila a actiunii peenale ori pe cale de actiune separata), poate solicita plata integrala a tuturor daunelor produse si probate, in temeiul necontractual,, adica acela al delictului civil/ art.998 C.civ.
sigur ca aveam RCA.se poate cu RCA-ul cel putin sa platesti spitalizara victimei?