Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 175/2010 scutirea de penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 175/2010 scutirea de penalitati

buna ziua,
are cineva informatii despre cum se aplica legea 175/2010 .avem un restantier la care am calculat penalizari pe care refuza sa le plateasca si face referire la aceasta lege. Are datorii din august 2010 si pana la azi nu a achitat nimic. in textul legiii scie ca trebuie achitate integral (adica plateste toata suma si o scutim de penalitati? nu mi se pare corect sa-l scutim de penalizari atata timp cat a beneficiat de utilitati pe banii celorlalti proprietari.
multumesc

(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se aplică familiilor al căror venit net minim lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure, nu depăşeşte suma de 1.000 lei.

asta este o conditie, in rest functioneaza asa cum ati inteles, poate plati intergal fara penalitati pana in iulie 2011.
Nu stiu cat vi se pare dvs. de corect, dar daca persoana (persoanele) in cauza, indeplinesc toate conditiile prevazute de art.II (alin.(1),(2) si (3)) din legea mentionata si fac plata in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a legii (21.07.2010), sunteti obligata sa faceti aplicarea prevederilor acesteia. Adica: "Sumele cu titlu de penalităţi datorate către asociaţiile de proprietari, anulate conform prezentei legi, vor fi anulate şi din obligaţiile contractuale existente între asociaţiile de proprietari şi societatea furnizoare de servicii."
Conditiile cerute de legea mentionata sunt:
1. Plata sa se faca in termenul mentionat
2. Plata sa se faca integral, asupra intregii sume de baza
3. Persoanele datornice sa fie proprietari sau chiriasi
4. Venitul net minim lunar familiei sau al persoanei singure sa nu depaseasca 1000 de lei.
multumesc de rasp
referitor la plata integrala ce presupune (sa achite toti banii odata sau sa achite restantele in transe pana in iulie 2011)
Chiar daca plateste esalonat restanta....pana la 20 iul 2011 nu-i incasati penalizarea in tot acest rastimp.
In cazul in care pe data de 20 iul 2011 nu mai are restante, atunci nu-i mai percepeti deloc penalizarile.
Daca nu a reusit sa-si achite restanta sau a facut alte restante intre timp, una peste alta ....data de 20 iul 2011 il prinde cu restante ii veti percepe penalizarile pe care i le-ati calculat in continuare .
Ce se intampla atunci cand restantierul castiga in iulie 2010 sub 1000 ron, iar in luna martie, sa spunem, i se face leafa 1100 ron ? Se mai incadreaza, daca depune cerere de recalculare pe 1 aprilie 2011 ?
noiklosa, utilizator