Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare auto

Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile:
valoare inventar-1000
valoare vanzare (cu tva)-766
461=% -766
%=2133-1000
Spuneti-mi daca am gresit undeva,va rog!
Cred ca incepand cu TVA-ul cuprins in valoarea de inventar si scazut la vanzare tot ce urmeaza e gresit.
Eu as cumpara doar TVA-ul din valoarea din inventar, ca avans, apoi si masina#-o
Nu?
Sau as cumpara o contabila :P
ContSters184021, utilizator
nu ar fi mai bine daca mi-ai spune cum sa fac? Te rog!
Masina nu este amortizata integral?
costicul a scris:

nu ar fi mai bine daca mi-ai spune cum sa fac? Te rog!

vanzarea:
461 = % val totala cu tva
7583 val fara tva
4427 tva

scaderea din gestiune:
% = 2133 cu val contabila
2813 cu val amortizata
6583 cu val ctb neta (val ramasa neamortizata)

sau in cazul in care este complet amortizata: 2813 = 2133 cu val contabila
andrei44, utilizator
Multumesc,andrei44! Se pare ca unii nu stiu decat #-o iar altii sa ajute!