avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare masina neamortizata integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare masina neamortizata integral

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o masina pe frima care nu este amortizata integral la ce valoare se poate vine masina respectiva ? Si care ar fi inregistrarile contabile?
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 11:18, 22 Aprilie 2014
Buna ziua!

Recomand sa o vindeti la o valoare mai mare sau egala cu suma neamortizata.

%=2133 cu cat ati cumparat
2813 parte amortizata
6583 parte neamortizata


461=%
7583
4427
Se poate vinde la orice valoare. Piata este cea care decide pretul de vanzare iar nu contabilitatea firmei.

Adica, daca nu-mi da voie contabilul, stau cu masina nevanduta?
Buna ziua,

Singura diferenta este ca valoarea cheltuielii neacoperita de venit, este cheltuiala nedeductibila.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie vanzare masina elkecri elkecri Buna ziua, Am cumparat o masina cu banii jos.Am vandut masina chiar daca mai aveam de amortizat 3 luni. Cum inregistrez in contabilitate vanzarea masinii? (vezi toată discuția)
Vanzare auto costicul costicul Am vandut o masina eu,persoana juridica la o persoana fizica.Sa-mi spuneti daca fac bine inregistrarile: valoare inventar-1000 valoare vanzare (cu ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata madalina_oprea madalina_oprea Buna ziua! Am si eu o problema ,daca ma poate ajuta cineva,va rog. Patronul societatii und efac contabilitatea a cumparat in sept 2012 o motocicleta cu 30 ... (vezi toată discuția)