Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare masina neamortizata integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare masina neamortizata integral

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca am o masina pe frima care nu este amortizata integral la ce valoare se poate vine masina respectiva ? Si care ar fi inregistrarile contabile?
Buna ziua!

Recomand sa o vindeti la o valoare mai mare sau egala cu suma neamortizata.

%=2133 cu cat ati cumparat
2813 parte amortizata
6583 parte neamortizata

461=%
Se poate vinde la orice valoare. Piata este cea care decide pretul de vanzare iar nu contabilitatea firmei.

Adica, daca nu-mi da voie contabilul, stau cu masina nevanduta?
Buna ziua,

Singura diferenta este ca valoarea cheltuielii neacoperita de venit, este cheltuiala nedeductibila.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc !