Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix cu pret sub valoare neamortizata

Buna ziua!
Am si eu o problema ,daca ma poate ajuta cineva,va rog.
Patronul societatii und efac contabilitatea a cumparat in sept 2012 o motocicleta cu 30 000 lei+tva.Din oct am inceput amortizarea ei iar acum in martie m-am trezit ca a vandut-o si ca factura are valoarea de 873 de lei+tva :(.Valoarea ramasa neamortizata era aproximativ 25 500 lei.Ce pot face in cazul acesa?Ce inregistrari contabile trebuie sa fac?
Va multumesc!
Buna ziua,

Inregistrarile contabile pentru scoaterea din evidenta si vanzarea mijlocului fix sunt relativ simple:
% = 2133

4111/461 = %
Problema apare in cazul valorii ramase neamortizate destul de mari, si a pretului de vanzare foarte mic comparativ cu pretul de achizitie si cu perioada pentru care a fost utilizata.
In cazul in care pretul vanzare nu poate fi justificat in mod obiectiv, valoarea neamortizata reprezinta cheltuiala nedeductibila. Daca insa pretul de vanzare poae fi justificat(motocicleta a fost lovita si nu se mai poate utiliza, s-a defectata iremediabil, etc.), cheltuiala respectiva poate fi deductibila.

Numai bine
Multumesc frumos!