Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Vanzare mijloc fix neamortizat
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Vanzare mijloc fix neamortizat

vrem sa vindem un microbuz scolar neamortizat complet
va rugam o monografie contabila pentru acest mijloc fix
Scoaterea din evidenta a mijloacelor fixe se face conform Ordinului 3055/2009. Inregistrati ca o vanzare obisnuita a mijlocului fix:
461=%
si concomitent descarcarea
%=213
2813 valoarea amortizata
6583 valoarea neamortizata
Utilizati contul 461 daca vindeti catre o persoana fizica si 4111 daca vindeti catre o persoana juridica.
Daca se vinde un mijloc fix, sub valoarea ramasa neamortizata, partea din valoarea ramasa neamortizata care nu acopera venitul, este cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pe profit.