Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix nepus in functiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix nepus in functiune

Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru vanzarea unui mijloc fix nepus in functiune, valoarea de vanzare fiind mai mare decat cea de achizitie.
Multumesc.
Buna ziua,

Daca nu a fost pus in functiune, inseamna ca nici nu l-ati amortizat,nu?

461/4111 = %

6583 = 213 la pret de achizitie

Daca 6583 este mai mare decat 7583, diferenta este nedeductibila.

Respect,
Dan Preda.

Va multumesc.
Nu a fost amotizat si nu eram sigura daca trebuie sa-l inreg. si in 6583.