Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografii vanzare mijloc fix neamortizat si vanzare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografii vanzare mijloc fix neamortizat si vanzare obiect de inventar?

Buna ziua,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o monografie contabila privind vanzarea unui mijloc fix care a fost achizitioonat in dec , iar amortizarea lui nu a inceput sa curga ...vanzarea s-a decis sa se faca in ianuarie anul viitor. Care sunt inregistrarile contabile?

si in cazul vanzarii unui obiect de inventar?

multumesc
george-neagu, moderator
4111 = 7583 cu pretul de vanzare si descarcarea de gestiune 6583 = 213/214 ( valoarea de achizitie)

la obiect de inventar : la fel 4111 = 7583 cu pretul de vanzare . Cheltuiala nu mai trebuie pt ca s-a dat in folosinta la achizitie.