Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendarea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendarea permisului auto

in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi permisul inapoi dupa expirarea perioadei de suspendare?
Potrivit art.106 alin.1 lit.a din OUG nr.195/2002, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice.
gabi22alex a scris:

in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi permisul inapoi dupa expirarea perioadei de suspendare?

Art. 106 alin. (2) prevede: În cazul nepromovării testului de cunoaştere a regulilor de circulaţie, perioada de suspendare se prelungeşte până la promovarea testului. Neprezentarea echivalează cu nepromovarea.
mi s-a suspendat permisul ptr o alcoolemie de 0,37 in aerul expirat,pe o perioada de 3 luni,a trecut o luna,pot sustine un examen prin care sa-mi iau permisul inapoi?
crawt2004, utilizator
crawt2004 a scris:

mi s-a suspendat permisul ptr o alcoolemie de 0,37 in aerul expirat,pe o perioada de 3 luni,a trecut o luna,pot sustine un examen prin care sa-mi iau permisul inapoi?

Ai avut noroc ca nu ai depasit limita alcoolemiei de 0,4 in aerul expirat.

Chiar daca te prezinti la examen, dar permisul se restituie dupa trei luni.