avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendarea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendarea permisului auto

in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi permisul inapoi dupa expirarea perioadei de suspendare?
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 16:47, 9 Iunie 2008
Potrivit art.106 alin.1 lit.a din OUG nr.195/2002, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice.
gabi22alex a scris:

in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi permisul inapoi dupa expirarea perioadei de suspendare?



Art. 106 alin. (2) prevede: În cazul nepromovării testului de cunoaştere a regulilor de circulaţie, perioada de suspendare se prelungeşte până la promovarea testului. Neprezentarea echivalează cu nepromovarea.
mi s-a suspendat permisul ptr o alcoolemie de 0,37 in aerul expirat,pe o perioada de 3 luni,a trecut o luna,pot sustine un examen prin care sa-mi iau permisul inapoi?
Ultima modificare: Luni, 9 Iunie 2008
crawt2004, utilizator
crawt2004 a scris:

mi s-a suspendat permisul ptr o alcoolemie de 0,37 in aerul expirat,pe o perioada de 3 luni,a trecut o luna,pot sustine un examen prin care sa-mi iau permisul inapoi?


Ai avut noroc ca nu ai depasit limita alcoolemiei de 0,4 in aerul expirat.

Chiar daca te prezinti la examen, dar permisul se restituie dupa trei luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis de conducere milan92 milan92 Mi sa suspendat permisul de conducere pt. 90 zile(alcoolemie de 0.23 in aerul expirat)+amenda+9 puncte.La citeva zile am primit o scrisoare in care sint ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis suspendat alcool laura80a laura80a Buna seara! Am urmatoarea situatie...permis suspendat 90 zile (pt alcool 0,13). Din ce am citit se poate sustine examenul de redobandire si reducerea ... (vezi toată discuția)
Retinerea permisului pt 90 de zile dorycayo dorycayo mia fost retinut permisul pt 90 de zile pentru 0.24mg alcool in aerul expirat si depasirea vitezei cu peste 51 km.ma poate ajuta si pe mine cineva cu un ... (vezi toată discuția)