Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA pentru import marfa din Brazilia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA pentru import marfa din Brazilia

Vama a spus ca sa facut vama in Hamburg,Finantele nici ei nu stiu unde se plateste TVA-UL
asa si care e intrebarea?
Unde se plateste TVA,marfa deja o am in Romania
si firma dvs. a actionat ca importator? sau cine?
ce legatura are hamburg - germania in ecuatia asta?
daca doriti un raspuns, dati-ne mai multe detalii.
sunt importator din brazilia,marfa a venit din brazilia in hamburg in port,acolo sa facut vama dar nu sa platit nici un TVA,de la hamburg am aduso cu tiru pana in romania,la vama interioara miau spus ca vama sa facut in hamburg ei nu mai pot face a doua vama,pana la urma unde platesc TVA,fiindca am control de la garda financiara si ei au facut sesizare la vama interioara.
banuiesc ca in germania bunurile au fost plasate in regim vamal suspensiv, locul importului de bunuri fiind considerat romania, adica teritoriul statului membru in care bunurile inceteaza sa mai fie plasate intr-un astfel de regim.
deci formalitatile vamale si plata tva se fac in romania.