Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt bdin locuinta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt bdin locuinta

In februarie 2011 am descoperit ca imi lipsea din casa o punga de plasic in care se aflau toate bijuteriile mele de aur,unele foarte valoroase,mostenire de la parinti.Initial,menajera pe care o aveam cu contract full time a incercat sa ma convinga ca vinovat de furt ar fi unul din muncitorii care au lucrat acum un an in casa la reparatii dar eu stiam precis ca punga cu bijuterii a fost in casa dupa aceea.Un telefon ,,anonim" a tradat-o pentru ca se referea la amanunte pe care le stiam doar eu,sotul meu si dansa,tragand cu urechea.Am facut plangere la politia care a gasit numeroase contracte la casele de amanet din oras pe o parte din bijuteriile disparute,incepand din iunie 2010.Contractele erau pe numele sotului ei si ale ei.La politie a recunoscut ca prima data a furat in anul 2009 o bratara,din bijuteriile respective.
Intrebari:
-Mai pot recupera ceva?cum?Ma pot intoarce impotriva caselor de amanet?De la cei 2 -menajera si sotul ce pot recupera,deoarece el este fara ocupatie si jucator de jocuri de noroc iar ea,in prezent,si-a dat demisia de la mine si oricum n-o mai tineam?
-cum pot fi condamnati cei 2?Au 2 copii,1 major,elev,celalalt minor de 16/17 ani,elev,sotul are cateva clase,menajera are liceul,nu au cazier.
-daca ea a furat,cum a si declarat,de mai multe ori de la mine,este infractiune forma continuata?cum agraveaza acest lucru situatia?Este furt calificat?
-stiu,am auzit cu urechile mele cand directoarea din primaria municipiului i-a telefonat sa vina sa mai dea o hartie deoarece depusesera in toamna un dosar pentru locuinta (proprieitarul ii da afara) si din prima au ajuns pe primul loc in lista.este clar si a spus si ea ca ,,a dat" si cred ca o bijuterie de a mea a fost cartea de intrare.Cum pot afla,ce trebuie sa faca politia,ce POATE face politia pentru a ajunge la capat si a afla daca este ceva din lucrurile furate la vreun functionar din primarie?pentru a-l recupera,evident.
-la ce articol CP se incadreaza fiecare,exista circumstante agraqvante,care sunt,cum pot fi pedepsiti?Cu ani in urma am operta-om pe aceasta femeie,bunica ei mi-a crescut fiul si a fost onesta si harnica,cum era sa cred ca cineva din familia lor ar putea face o asemenea fapta?
Astept cu multa nerabdare indicatiile dvs deoarece maine merg din nou la politie .
Multumesc,raspund la orice intrebare
teoretic politia trebuia sa ridice bunurile gasite la amanet pt ca fac obiectul unui furt. altfel tb sa dati in judecata casa de amanet dar slabe sanse pt ca a fost de buna credinta la cumparare si nu stiu daca vor mai fi recuperate. oricum la sf procesului se va stabili prejudiciul si tb sa va fie returnat cel putin in bani si daca dansii obtin casa de la primarie mergeti la executor si i se pune sechestru pe casa. puteti spune la politie ca aveti informatii ca o parte din bijuterii se afla la cei ce i-au aprobat dosarul de casa la primarie si acestia vor cerceta dar au nevoie de dovezi pt a obtine un mandat de perchezitie. tb sa aflati exact cine se ocupa de dosare, cine putea sa le faciliteze acest lucru si daca bijuteriile au ajuns acolo, mi-e greu sa cred ca nu le va purta niciodata.
1.Locuinta este sociala,nu bun propriu,deci n-am ce poprire sa pun,nu au NIMIC al lor.
2.Daca menajera declara sau recunoaste cui a dat? sau politia poate cere de la primarie datele respective pe baza declaratiei mele care am auit discutia si sa intrebe dna respectiva sau sa intrebe pur si simplu daca a fost vazuta cu o bijuterie noua la serviciu si cum arata aceasta?