Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor la reducerea varstei standard de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor la reducerea varstei standard de pensionare pentru mamele care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii

consider ca art. din legea 19/2000 referitoare la reducerea varstei de pensionare pentru mamele care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii si beneficiau de reducerea varstei de pensionare, nu a fost analizat si nu s-a avut in vedere faptul ca femeile care au ramas insarcinate pana la revolutie au fost obligate sa nasca cat mai multi copii si aveau asigurat dreptul de a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu un an pentru 3 copii si cu 2 ani pentru 4 sau mai multi copii.
Legiutorii trebuiau sa tina cont de acest lucru si sa scoata acest art. doar pentru mamele care au ramas insarcinate dupa 1 ianuarie 1990.
nitu fanica a scris:

consider ca art. din legea 19/2000 referitoare la reducerea varstei de pensionare pentru mamele care au nascut si crescut 3 sau mai multi copii si beneficiau de reducerea varstei de pensionare, nu a fost analizat si nu s-a avut in vedere faptul ca femeile care au ramas insarcinate pana la revolutie au fost obligate sa nasca cat mai multi copii si aveau asigurat dreptul de a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu un an pentru 3 copii si cu 2 ani pentru 4 sau mai multi copii.
Legiutorii trebuiau sa tina cont de acest lucru si sa scoata acest art. doar pentru mamele care au ramas insarcinate dupa 1 ianuarie 1990.

Bucurati-va ca aceasta prevedere nu mai exista in noua lege a sistemului public de pensii!! #-o Astfel oricati copii am naste si creste nu vom mai beneficia de reducerea varstei de pensionare!!