avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei pentru CCC

Doresc sa stiu daca am calculat bine indemnizatia pentru cresterea copilului dupa noua lege:

Daca voi naste gemeni si optez pentru concediul de 2 ani, voi primi 1200 de lei pentru primul (evident cei 75% din salariul meu net depasesc cu mult aceasta suma) + 600 de lei pt. al doilea = 1800 RON la care se adauga 400 de lei alocatiile copiilor, deci 2200 de RON in total?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:20, 8 Martie 2011
1. Veti primi 75% din media veniturilor nete (dar numai mult de 1.200 lei) plus cate 600 lei pentru geaman.
2. Pentru fiecare copil veti primi cate 200 lei alocatie pana la implinirea varstei de 2 ani.
3. Asadar dvs. ati calculat bine ce aveti de primit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil iuliana c. iuliana c. Buna ziua, imi puteti spune cat as primi indemnizatia pentru crestere copil daca sunt angajata cu 2 ore? (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc pentru sarcina gemelara ssimona_alexandra ssimona_alexandra buna seara. sunt insarcinata in 7 luni si as dori sa stiu daca voi avea dreptul sa iau indemnizatie pt 2 copii in conditiile ca am sarcina gemelara? pot sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil mihaelastefan mihaelastefan Sotul este Subofiter. Poate obtine indemnizatie de crestere copil pe o perioada de 2 ani , ???????? 85% din salariu pe 1 AN sau pe 2 ani? ... (vezi toată discuția)