Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere minor, cadru militar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere minor, cadru militar

Pentru stabilirea cuantumului pensiei de intretinere datorate de catre tata minorului se au in vedere diverse sume de bani ce constituie venitul sau net.
Avand in vedere ca parintele este cadru militar, iar adeverinta depusa la instanta priveste numai salariul net, ar putea fi vorba si de alte drepturi banesti de care acesta beneficiaza ce exced notiunii de salariu? Ma refer nu la chiria primita, ci la premii, indemnizatii, sporuri?
Ma poate ajuta cineva?
se iau in calcul veniturile permanete , prin urmare se includ si sporurile permanente. Contestati adeverinta si solicitati sa faca adresa instanta la Unitatea Militara
Intrebarea mea este daca salariul net include si sporurile permanente sau nu.
Am gasit raspunsul in coduol muncii :)
In principiu da...spun in principiu deoarece militarii au multe reglementari salariale ce nu sunt publice....:D
Nu se aplica codul Muncii la militari