Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta sau dispozitie de incasare.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta sau dispozitie de incasare.

Pt creditare societate de catre asociati se elibereaza chitanta sau dispozitie de plata?
Intocmesc contract la fiecare creditare.Daca se crediteaza prin banca,se solicita de fiecare data alt contract,presupun ca asa este corect si la creditarea prin casa.Sau?
La fiecare creditare a asociatilor unei societati se intocmeste "Contract de imprumut" . Pentru ceea ce se incaseaza numerar ,prin casieria societatii se taie si chitanta. Pentru creditarile care se fac in contul curent al societatii ,sta la baza " Foaia de varsamant /de depunere numerar" unde se mentioneaza natura operatiunii. Bancile ,de regula cer Contract de creditare si la depunerea banilor,dar mai cu seama la restituirea acestora din cont. Restituirea din casieria societatii se face pe baza Dispozitiei de plata.
Inca un amanunt destul de important este acela ca pe fiecare Contract de imprumut sa se mentioneze data la care se restituie banii si ca suma imprumutata nu este purtatoare de dobanda. In cazul in care banii nu sunt restituiti pana la termenul scadent,se prelungeste Contractul de imprumut,incheiat anterior .
Ati procedat foarte corect @office.carmen =D>
O mica remarca: suma imprumutata de asociat societatii poate fi purtatoare de dobanda.B-)

Partile pot stabili orice dobanda, deductibila pentru societate este numai dobanda legala- OG 9/2000, Cod fiscal- Legea nr. 571/2003, cu modificarile ulterioare.

ContSters123067, utilizator
Este adevarat @gigelin ca suma imprumutata poate fi purtatoare de dobanda,insa nu cred ca asociatului ii convine sa plateasca impozit pe acest venit cf. reglementarilor Codului fiscal. In firma unde lucrez , asa se redacteaza Contractul de imprumut. :)
De regula banii dati cu imprumut societatii se retrag dintr-un depozit bancar al asociatului.
E normal ca asociatul sa ceara macar dobanda pierduta plus impozitul aferent drept pret al "sacrificiului".
Sau sunt cazuri cand asociatul imprumuta firma cu bani pe care la randul lui i-a imprumutat, pe persoana fizica. Iarasi se justifica perceperea unei dobanzi de la firma... s-o dea mai departe.
Da' sigur, imprumutul poate fi si fara dobanda, daca si ceilalti asociati au procedat/vor proceda la fel.:)

ContSters123067, utilizator