Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare...

Spuneti-mi va rog, persoana care este numita curator prin dispozitia primarulu pentru un copil, poate fi si tutore pentru acelasi copil?!
Intrebarea e mult prea generala..
Cazurile in care o persoana nu poate fi tutore sunt prevazute expres de lege, iar fostul curator nu se regaseste printre acestea. Ca atare, daca discutam la modul general nu exista o interdictie.

Dar, tutela se instituie în situaţia în care ambii părinţi sunt decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie, declaraţi judecătoreşte morţi sau dispăruţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa judecătorească hotărăşte că este în interesul copilului instituirea unei tutele.

Pe cand curatorul poate fi numit si in caz de conflict de interese intre parinti/parinte si copil (copil care nu e lipsit de ocrotirea parinteasca pentru a fi necesara mai departe institurea tutelei).

Ar cam trebui sa stim exact despre ce vorbim ...