Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Sunt administrator la o asociatie de proprietari.Am dat in judecata un rau platnic si am obtinut sentinta civila unde acesta este obligat la plata datoriei. In baza acestei sentinte am incercat sa-i fac poprire pe pensie insa de la Casa de pensii mi s-a spus ca sentinta nu are titlu executoriu si ca trebuie sa ma adresez unui executor judecatoresc.Intrebarea mea este:de ce Judecatoria nu da aceste sentinte definitive si executorii daca tot ne da castig de cauza?In acest caz sentinta este nula. Pentru a merge la executor ai nevoie de niste bani pe care noi, asociatiile, oricum nu-i avem, si de asemenea , se incarca datoria debitorului.Imi puteti spune cat la % din valoarea debitului este onorariul executorului si daca trebuie sa merg direct la un birou de executori judecatoresti sau trebuie sa mai fac altceva inainte(eventual, sa ma impusc....)?
Nu aveti toate informatiile necesare sau acestea sunt "incomplete" si este normal sa reactionati astfel.

Hotararea pe care ati primit-o (sentinta civila), trebuie investita cu formula executorie, la Judecatoria care a pronuntat-o.www.avocatnet.ro/content/for...

Mergeti apoi la biroul unui executor judecatoresc si solicitati inceperea executarii silite impotriva debitorului.
www.avocatnet.ro/content/for...

Daca doriti si alte opinii pe marginea temei puse in discutie de dvs. puteti accesa functia cautare din acest forum, utilizand taguri de genul: investire formula executorie, onorariu executor.

Iuliana Cermak, Avocat
D-na avocat cermak, am o nelamurire, va rog frumos:
--------La o asociatie de proprietari , pentru un rau-platnic, s-a dat sentinta (definitiva, sa plateasca ... nu s-a sinchisit deloc .....), am legalizat-o, am depus-o pentru executare silita si la termen instanta.......... CA SOLUTIE:
,,pentru comunicarea sentinţei prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire şi legalizarea sentinţei la rămânerea irevocabilă''.S-a dat termen peste o luna.
Primesc eu, sau debitorul aceasta recomandata, sau e vorba de altceva?

Deci, pentru investirea sentintei cu formula executorie ma adresez Judecatoriei.Cum trebuie formulata aceasta adresa, anexez si sentinta respectiva,sau cum trebuie sa fac? Va multumesc.
Va spun din experienta mea, cu aceasta treaba:
-- PENTRU LEGALIZAREA SENTINTEI
mergeti la judecatorie, la registratura si depuneti :cerere, sentinta in original, timbru fiscal (0,15 lei)= de la posta, taxa judiciara de 4 lei = de la casieria Primariei.
La o luna dupa depunere, mergeti si o luati, si la fel ca la legalizare, numai ca schimbati, logic, cererea(d-le presedinte.........pentru investirea cu formula executorie......................) . Urmariti pe site-ul judecatoriei d-voastra , ce solutie s-a dat, eventual alt termen .)
De exemplu, mie, am depus-o pentru investire, si ca solutie, instanta a ,,zis'':
,,pentru comunicarea sentinţei prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire şi legalizarea sentinţei la rămânerea irevocabilă''.S-a dat termen peste o luna.Eu asta nu inteleg, ce fac acum ?

patrician a scris:

D-na avocat cermak, am o nelamurire, va rog frumos:
--------La o asociatie de proprietari , pentru un rau-platnic, s-a dat sentinta (definitiva, sa plateasca ... nu s-a sinchisit deloc .....), am legalizat-o, am depus-o pentru executare silita si la termen instanta.......... CA SOLUTIE:
,,pentru comunicarea sentinţei prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire şi legalizarea sentinţei la rămânerea irevocabilă''.S-a dat termen peste o luna.
Primesc eu, sau debitorul aceasta recomandata, sau e vorba de altceva?

Probabil ca pentru cealalta parte nu s-a realizat comunicarea (banuiesc faptul ca ar fi vorba despre somatia de plata) si va trebui sa asteptati dovada comunicarii, altfel, nu veti putea investi cu formula executorie hotararea dvs.

@horenciuc vi s-a raspuns inainte sa puneti intrebarea...si astfel cum observ, si dupa...