Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascut la data de 20-10-1951 si am lucrat cu carte de munca din 03-07-1969 pana in 12-06-1971 si din 4-12-1972 pana in prezent ( perioada intrerupta fiind cea in care mi-am satisfacut stagiul militar). Am lucrat un timp de 12 ani ,4 luni si 26 zile in grupa II de munca 100% si 17 ani ,zece luni si 10 zile in grupa II de munca 75% conform inregistrarilor oficiale din cartea de munca.
In urma celor prezentate va rog sa mi se precizeze daca am dreptul la pensie si incepand cu ce data?
Cum si de unde pot primi punctajul obtinut pana acum?
Va multumesc anticipat.
Pensionare la limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, reducere de 5 ani si 6 luni pentru un stagiu intre 24 si 26 de ani in grupa a II de munca.
Punctajul o sa-l aflati din decizia de pensie.