avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascut la data de 20-10-1951 si am lucrat cu carte de munca din 03-07-1969 pana in 12-06-1971 si din 4-12-1972 pana in prezent ( perioada intrerupta fiind cea in care mi-am satisfacut stagiul militar). Am lucrat un timp de 12 ani ,4 luni si 26 zile in grupa II de munca 100% si 17 ani ,zece luni si 10 zile in grupa II de munca 75% conform inregistrarilor oficiale din cartea de munca.
In urma celor prezentate va rog sa mi se precizeze daca am dreptul la pensie si incepand cu ce data?
Cum si de unde pot primi punctajul obtinut pana acum?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: baican constantin , utilizator 11:50, 10 Martie 2011
Pensionare la limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, reducere de 5 ani si 6 luni pentru un stagiu intre 24 si 26 de ani in grupa a II de munca.
Punctajul o sa-l aflati din decizia de pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare definitiva viki viki viki viki Buna seara Ma numesc Bucur Viorica si as dori pentru un coleg de al meu care este in somaj cind poate sa iasa de drept la pensie , are 56 de ani in ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata paulanedelcubursuc paulanedelcubursuc Buna seara, ma numesc B. Cornel am 53 ani si vreau sa stiu daca pot si ma incadrez la pensie anticipata?Am lucrat ca sticlar in ani 1984/07-1984/08 :incorporat ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)