avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma suspendata

daca firma este suspendata pe 3 ani poate sa faca tranzactii comerciala adica poate sa vanda din stoc cu factura la alta firma....#-o#-o#-o#-o

Pe perioada in care societatea are activitatea suspendata:

•nu se emit si nici nu se inregistreaza chitante si facturi,
•evidenta contabila se tine la 3 luni,
•bilanturile contabile se depun la 6 luni si 1 an,
•se pot face plati (telefon, rate credite etc),
•se pot face incasari in urma contractelor derulate anterior suspendarii, dar numai prin banca (pentru ca este interzisa emiterea de facturi si chitante),
•se pot face plati prin banca la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale,
•capitalul social poate fi retras din contul de capital (in caz de nevoie poate fi virat in contul curent pentru efectuarea de plati),
poate, dar nu este legal.
singurele operaţiuni permise sunt cheltuielile legate de încheierea situaţiilor financiare.
dupa 3 ani de la suspendare daca nu mai vrei ca firma sa fie reactivata ce faci?
La expirarea perioadei pentru care s-a facut suspendarea, registrul comertului trebuie sa opereze din oficiu reluarea activitatii.
si daca eu nu mai vreau? nu se poate face nimic?

Alte discuții în legătură

Vreau sa scap de firma ( s.r.l ) ! liv.savu liv.savu Salutare ! Am un S.R.L , care are activitatea suspendata temporar de la registrul comertului pe 3 ani de zile incepand din 2010 , regim derogatoriu de la ANAF ... (vezi toată discuția)
Prelungirea suspendarii aa expiratcu inca 3 ani a unui srl dupa ce prima perioada de 3 ani de suspendare olymariana olymariana buna ziua .va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza si daca pot sa prelungesc cu inca 3ani suspendarea unui srl ,a care a fost suspendat pe o perioada de 3 ani ... (vezi toată discuția)
Reactivare firma suspendata sabina56 sabina56 Buna ziua.As dori sa stiu ce procedura trebuie urmata ptr.a reactiva o firma suspendata in 2009.Ce acte trebuie.Firma are sediul expirat.Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)