Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reactivare firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reactivare firma suspendata

Buna ziua.As dori sa stiu ce procedura trebuie urmata ptr.a reactiva o firma suspendata in 2009.Ce acte trebuie.Firma are sediul expirat.Multumesc anticipat.
La Reg. Comertului unde apartineti va da toate informatiile si depuneti o cerere pentru reluarea activitati.
Daca sunteti inca in perioada de suspendare, adica 3 ani de la data aprobarii hotararii AGA de suspendare pe care ati depus-o in 2009 la Registrul Comertului, este necesar sa faceti o adunare generala si sa adoptati o hotarare de reluare a activitatii.
Daca nu mai sunteti in perioada de 3 ani, activitatea a fost reluata implicit prin incheierea perioadei de suspendare.
In privinta sediului intocmiti un act aditional de prelungire a contractului de inchiriere sau comodat care a stat la baza stabilirii sediului social actual.
Multumesc.Sediul a fost de fapt retrocedat si toti au fost evacuati.Trebuie alt sediu
Atunci este nevoie de o schimbare de sediu social, schimbare pe care o stabiliti prin hotararea adunarii generale a asociatilor. Trebuie sa preschimbati cu noua adresa toate documentele de inregistrare ale societatii: certificatul de inregistrare (cel colorat) si certificatele constatatoare (cele de autorizare a activitatilor). Trebuie sa depuneti si act constitutiv actualizat cu noua adresa.
sabina56 a scris:

Multumesc.Sediul a fost de fapt retrocedat si toti au fost evacuati.Trebuie alt sediu

Detalii complete referitor la schimbarea sediului in acelasi judet aici:
[ link extern ]

Intr-o hotarare puteti sa cuprindeti atat reluarea activitatii daca se impune cat si schimbarea sediului.