Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare activitate societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare activitate societate

Buna ziua,
Daca o societate a avut activitatea suspendata pe o perioada de 3 ani, poate sa solicite reluarea activitatii si apoi sa o suspende din nou?
Multumesc!
Ideal ar fi sa sa lasati sa treaca cei trei ani pentru care s-a facut suspendarea, pentru ca registrul comertului sa va reia din oficiu activitatea fara cheltuieli. Dupa trecerea a cel putin o zi de la reluarea activitatii(din oficiu) puteti sa depuneti o noua hotarare de suspendare a activitatii pe o perioada de trei ani.
am si eu urmatoarea problema:o societate suspendata vrea sa schimbe sediul social.Din cate stiu trebuie mai intai sa se reactiveze,sa schimbe sediul si apoi sa se suspende din nou,corect?alceva ce mai trebuie,are si regim derogatoriu de la administratie.
Daca nu va avea activitate desi isi muta sediul, de ce si-ar relua activitatea....? Este adevarat ca in practica unor registre din tara se cere reluarea activitatii concomitent cu unele modificari ale actului constitutiv, dar din punctul meu de vedere nu este corect.