avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dosar retur onrc
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dosar retur onrc

Buna ziua. Imi cer scuze daca nu am postat subiectul unde trebuia .
Am preluat contabilitatea unei SC care a facut cerere de suspendare activitate la 01.01.2006,pe o durata de 1 an si jumatate. Din nestiinta,dupa expirarea acestei perioade ,nu s-a depus cerere de reluare a activitatii. Au fost depuse toate declaratiile ,bilanturile,inclusiv cel de la 30.06.2009.
Asociatii s-au gandit ( deoarece firma nu desfasoara activitate de la 01.01.2006) sa o suspende. Am facut dosarul pentru realizarea acestui lucru ( pe o perioada de inca 1 an si jumatate) insa a fost returnat. In baza ONRC ,firma apare suspendata pana la 01.01.2009.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca nu depui cerere de reluare a activitatii,onrc-ul activeaza firma dupa trecerea perioadei de suspendare ?
daca firma si-a reluat activitatea ( cf.celor de la ONRC) de la 01.01.2009,trebuia sa plateasca impozitul forfetar?(societatea l-a platit,intrucat stia ca in 2008 nu era suspendata,deci venit 0)
Ce credeti ca ar trebui(legal) facut?O cerere de reluare a activitatii..dar incepand cu ce data?Si ,daca da,exista vreo amenda pentru nedepunerea acesteia?
Sper ca m-am facut inteleasa .Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 15:22, 7 Septembrie 2009
La registrul comertului nu se pot face modificari in dosarul unei fieme decat in baza unei cereri a partii interesate. In mod normal trebuia sa depuneti inca din luna iunie 2007 o cerere de reluare a activitatii. Daca nu ati depus e bine sa o depuneti acum, vand in vedere ca ati depus si bilanturile. Impozit pe profit veti plati avand in vedere faptul ca perioada de suspendare a activitatii a trecut si, in caz de neplata, nu aveti nicio justificare in acest sens.
Raportat la faptul ca ati intarziat sa depuneti la ORC hotararare de reluare a activitatii...in mod legal ea trebuia depusa in 15 zile de la adoptare.
Am facut dosarul pentru realizarea acestui lucru ( pe o perioada de inca 1 an si jumatate) insa a fost returnat

Nu inteleg cine , de ce ... vi sa returnat dosarul ?
Afirmatiile predecesoarei mele bioenergeta sunt corecte .
Dupa suspendare ori reluati activitatea ori dizolvati societatea pentru ca inteleg ca nu are activitate
madellaine a scris:

Buna ziua. Imi cer scuze daca nu am postat subiectul unde trebuia .
Am preluat contabilitatea unei SC care a facut cerere de suspendare activitate la 01.01.2006,pe o durata de 1 an si jumatate. Din nestiinta,dupa expirarea acestei perioade ,nu s-a depus cerere de reluare a activitatii. Au fost depuse toate declaratiile ,bilanturile,inclusiv cel de la 30.06.2009.
Asociatii s-au gandit ( deoarece firma nu desfasoara activitate de la 01.01.2006) sa o suspende. Am facut dosarul pentru realizarea acestui lucru ( pe o perioada de inca 1 an si jumatate) insa a fost returnat. In baza ONRC ,firma apare suspendata pana la 01.01.2009.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca nu depui cerere de reluare a activitatii,onrc-ul activeaza firma dupa trecerea perioadei de suspendare ?
daca firma si-a reluat activitatea ( cf.celor de la ONRC) de la 01.01.2009,trebuia sa plateasca impozitul forfetar?(societatea l-a platit,intrucat stia ca in 2008 nu era suspendata,deci venit 0)
Ce credeti ca ar trebui(legal) facut?O cerere de reluare a activitatii..dar incepand cu ce data?Si ,daca da,exista vreo amenda pentru nedepunerea acesteia?
Sper ca m-am facut inteleasa .Va multumesc.



Din informatiile date de dumneavoastra eu inteleg urmatoarele:
1) - suspendarea activitatii firmei s-a facut pe trei ani si nu pe un an si jumatate.( verificati hotararea depusa la registrul comertului si o sa-mi dati dreptate)
2)- daca nu aveti probelme cu fiscul restul se rezolva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expirare suspendare activitate firma lavinia17d lavinia17d Firma, activitatea suspendata pe perioada maxima (3 ani). Suspendarea a expirat la 30 iunie 2009. Registrul Comertului nu reactiveaza automat firmele a caror ... (vezi toată discuția)
Firma suspendata LAZAROVICI ALINA LAZAROVICI ALINA Buna ziua . In data de 30.06.2010 am suspendat firma si de la registrul comertului si de la Finante, ni s-a aprobat cererea de regim derogatoriu pe o perioada ... (vezi toată discuția)
Reactivare firma suspendata sabina56 sabina56 Buna ziua.As dori sa stiu ce procedura trebuie urmata ptr.a reactiva o firma suspendata in 2009.Ce acte trebuie.Firma are sediul expirat.Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)