avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma suspendata

Buna ziua . In data de 30.06.2010 am suspendat firma si de la registrul comertului si de la Finante, ni s-a aprobat cererea de regim derogatoriu pe o perioada de 3 ani. Firma a fost microintreprindere, am achitat in luna iulie, dupa obtinerea suspendarii toate contributiile si impozitele ( pe venit , pe salarii) tva. Intrebarea mea este daca pot sa inregistrez in contabilitate chitantele din luna iulie 2009. am inchis contul tot in iulie care a generat venituri si cheltuieli to in iulie, desi suspendarea s-a facut la 30.06.2009. La bilantul din 31.12.2009 ce date folosesc, cele de la bilantul din 30.06.2009 sau contabilizez si platile ulterioare. In formularul F40 numrul mediu de salariati cat il trec, daca pe perioada 01.01.2009-30.06.2009 am avut 2 angajati
Mai trebuie sa depun si alte declaratii. va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 16:51, 26 Aprilie 2010
trebuiesc inregistrate. se mai depune si 101- impozitul pe venit pana pe 25.04.2010.
Toate operatiunile facute dupa data suspendari la Reg. comertului si la finante se contabilizeaza cind reluati activitatea.
Deci Bilantul la 31.12.2009 este dupa ultima balnta ,adica la 30.06.2009 si la F40 treceti 2 angajati.
Cu data de 01.07 nu mai aveati voie sa taiati chitante.
Pe toata perioada suspendarii, daca mai aveti de facut incasari si plati, se fac prin contul bancar. Raportarile le faceti la nivelul datei de 30.06.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant la 30.06.2010 Diana_10 Diana_10 o firma asuspendat activitatea la 31.12.2009, in ianuarie are plati la buget si cheltuielile cu suspendarea firmei,iar in martie are chitanta de la ORC ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratii Irina Iacob Irina Iacob O firma suspendata incepand cu data de 1 mai care a primit derogare de depunere declaratii de la Finante incepand cu data de 1 iulie 2009 - pentru luna ... (vezi toată discuția)
Venituri din exploatare dupa suspendarea activitatii firmei ANSGAR ANSGAR Am suspendat activitatea firmei de la data de 01.01.2009 (Certificat de mentiuni, Reg. Comertului) Regimul derogatoriu de la Finante este valabil de la ... (vezi toată discuția)