Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant la 30.06.2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant la 30.06.2010

o firma asuspendat activitatea la 31.12.2009,
in ianuarie are plati la buget si cheltuielile cu suspendarea firmei,iar in martie are chitanta de la ORC pentru depunerea bilantului anual.
Intrebare-aceste cheltuieli apar in bilantul de la 30.06?
Stiu ca dupa suspendare nu este voie sa se faca venituri si cheltuieli.
Multumesc anticipat!!
@Diana_10 "Intrebare-aceste cheltuieli apar in bilantul de la 30.06?
Stiu ca dupa suspendare nu este voie sa se faca venituri si cheltuieli"

sigur ca apar.
suspendarea activitatii firmei, nu înseamnă că aceasta nu poate avea cheltuieli.
Diana_10 a scris:
o firma asuspendat activitatea la 31.12.2009,
in ianuarie are plati la buget si cheltuielile cu suspendarea firmei,iar in martie are chitanta de la ORC pentru depunerea bilantului anual. Intrebare- aceste cheltuieli apar in bilantul de la 30.06?
Stiu ca dupa suspendare nu este voie sa se faca venituri si cheltuieli.

O SC poate, conform Ordin ANAF nr. 1221/2009, in cazurile in care indeplineste anumite conditii, sa solicite regimul derogatoriu la organul fiscal.
Acest regim derogatoriu priveste obtinerea permisiunii de la organul fiscal ca, pe perioada suspendarii activitatii la Registrul Comertului, contribuabilul sa nu depuna unele dintre declartii fiscale (formular 100, 101,102, 300, etc.).
Astfel, conform procedurii privind regimul de declarare derogatoriu aprobata prin Ordinul 1221/2009, in caz de inactivitate temporara, organul fiscal competent poate aproba, la cererea contribuabilului, alte termene sau conditii de depunere a declaratiilor fiscale pentru impozitele, taxele si contributiile administrate de ANAF.
Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, pe perioada supusa acestui regim,
societatea trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa nu desfasoare niciun fel de activitate;
b) sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;
c) sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului;
d) sa figureze, in evidenta fiscala, cu toate obligatiile declarative si de plata indeplinite;
e) sa nu aiba in curs de solutionare un decont cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor si contributiilor;
f) sa nu faca obiectul unei actiuni de inspectie fiscala, in curs de derulare;
g) sa nu fie inscrisi in lista contribuabililor declarati inactivi;
h) in cazul contribuabililor, persoane juridice, infiintati in baza prevederilor din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inactivitatea temporara sa fie inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea 31/1990.
Daca nu obtine acest regim derogatoriu, societatea va avea obligatia depunerii declaratiilor fiscale pe zero.
Se observa ca unei SC suspendate, cu regim derogatoriu aprobat, nu i se impune „sa nu faca anumite plati” ( conditia „sa nu desfasoare nici un fel de activitate” referinduse la fapte de comert).
Regimul unei firme suspendate, care are regim derogatoriu este mai strict decat al unei care nu are acest regim.
Consecinta logica:
O SC suspendata (cu regim derogatoriu sau nu) poate face plati pentru taxe si servicii degen ORC pe care sa le inscrie in contabilitate.
va multumesc mult pentru raspunsul promt si detail:D
In special d-nului Marcov Eugen..