Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Venituri din exploatare dupa suspendarea activitatii ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Venituri din exploatare dupa suspendarea activitatii firmei

Am suspendat activitatea firmei de la data de 01.01.2009 (Certificat de mentiuni, Reg. Comertului)
Regimul derogatoriu de la Finante este valabil de la 25.04.2009.
In nestiinta de cauza am vandut in aprilie cateva obiecte de inventar, am scris o factura cu TVA.
Declaratiile sunt depuse pentru trim. I si II si TVA-ul este platit.
Acum aflu de la contabila noastra ca este interzis sa ai venituri din exploatare si va trebui sa gasesc singur o solutie la aceasta problema.
Eu va trebui sa declar veniturile in bilantul la 30.06. cu toate ca nu este voie sa am astfel de venituri.
Ce se intampla dupa predarea bilantului? Cum fac sa fie totul in ordine?
Bilantul nu este inca predat la Finante.
Va rog mult sa-mi dati un sfat.
Da, contabila are perfecta dreptate. Eu insa, acum, dupa ce declaratiile sunt predate, TVA-ul platit, iar fiscul nu s-a autosesizat, as sta frumos in banca mea. Asta va recomand si Dumneavoastra.
Dumneavoastra v-ati dat seama de eroare acum in luna august. In raportarea semestriala nu veti trece acele facturi, Iar acum in august, redeschideti firma , inregistrati omisiunile in contabilitate, depuneti declaratiile si suspendati din nou activitatea firmei daca nu doriti sa continuati. Odata cu redeschiderea ar fi bine sa analizati toate activele si daca mai aveti ceva de vandut....sa o faceti inainte sa suspendati din nou activitatea.:D