Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea in clasa a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea in clasa a functionarilor publici

Sunt functionar public,referent S,absolvent de studii superioare;in 23 decembrie am participat la examenul de promovare in clasa superioara si am fost declarat admis;pana in acest moment nu a fost emis actul de numire in noua functie;
Ma intereseaza care este termenul in care institutia care a organizat examenul trebuie sa inainteze documentatia catre ANFP si care este termenul in care ANFP emite avizul.
La promovare in clasa nu se cere avizul ANFP, ci doar se trimite o adresa catre acestia cu scop de instiintare. Dispozitia trebuia emisa in termen de 5 zile de la data ramanerii definitive a rezulatelor examenlului de promovare.
Multumesc pentru raspuns!
Care este actul normativ care reglemeteaza procedura?
Legea 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, HG 611/2008 si Ordinul presedintelui ANFP nr. 1932/2009.
Kyandra, moderator
ordinul 1932/2009 prevede necesitatea solicitarii avizului ANFP
Art.107 din Legea 188 , cu mofdificarile si completarile ulterioare