Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desfiintare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desfiintare asociatie de proprietari

La o asociatie de proprietari, auzindu-se, ca o sa trebuiasca sa se plateasca niste bani in plus pentru presedinte, cenzor, administrator( 20,8%, 0,85%.....) ,la adunarea generala care va avea loc in aprilie, au spus ca ei o sa voteze pentru desfiintarea asociatiei. Sa spunem ca o sa se intample asta. RAJA, RADET-ul cum mai furnizeaza utilitatea, sau cui, daca nu mai exista asociatia ca entitate.Stie cineva o alta forma de ,,colaborare'' intre RADET si oamenii din desfiintata asociatie ? (in afara de contracte de furnizare cu fiecare proprietar in parte). O zi buna!
Presupunand ca in luna aprilie toti proprietarii vor decide desfiintarea asociatiei este timp suficient sa va interesati de consecintele hotararii prin inaintarea unor adrese la toti furnizorii si intreband pe ei ce se intampla daca...

In functie de ce raspund ei oficial in adresele de raspuns( sa le cititi la toti ce scrie acolo in adunarea generala) puteti sa va hotarati repede sau sa mai amanati luarea unei decizii.:giggle:
As. prop. nu puteti sa o desfiintati.
O solutie eleganta de a va rezolva problemele cu salariile e sa incetati relatiile de munca cu cei pe care-i platiti acum si:
- sa cautati o firma de administrare as. prop. cu care incheiati un contract de prestari de servicii, deci carora le achitati c/val negociata a prestatiei;
- fiecare proprietar din as. dvs. sa urmeze cursurile pentru meseia de administrator, sa se atesteze la primaria locala, apoi, pe rand sa o faca pe-a administratorul, fara bani, adica "moca". Este valabil si pt. femeia de serviciu, faceti un grafic sa nu va-ncurcati si purcedeti la treaba.
Ne spuneti si noua la ce solutie v-ati oprit. Pe bune!
bun raspuns, felicitari
Hotararile adunarii generale nu pot sa fie contrare legii,statului asociatiei de proprietari
Chiar daca ,ar exista o posibilitate de colaborare furnizor de servicii -proprietari,tot nu este rezolvata intretinerea si reparatia parti comune
Desfiintarea asociatiilor de proprietrai s-a discutat si dezbatut pe parcursul a 21 pagini pe acest forum.
Ca sa nu reluam si sa repetam, puteti sa cititi si sa va lamuriti
www.avocatnet.ro/content/for...