avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului auto

Mi s-a suspendat permisu pentru o alcoolemie de 0,40 alcool pur ii aer respirat si as vrea sa stiu care este contraventia acestei fapte sau care este demersul pentru a ridica permisul cat mai devreme. Astept sugestii.
Cel mai recent răspuns: Tranda , utilizator 19:01, 14 Martie 2011
a iesit fix 0,40? s-au recoltat probe biologice la unitatea medicala?

daca exista doar un pv, puteti depune contestatie la judecatorie si in baza unui certificat de grefa puteti ridica permisul de la unitatea de politie.
Da mi-a iesit 0,40 alcool pur in are respirat si nu mi s-au recoltat probe biologice. Da mia facut proces verbal si am primit o amenda de 300 ron in 24 de ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara SoituCostel2013 SoituCostel2013 Buna seara. Am avut un incident rutier a 3-a zi de Craciun. Oprisem la un non-stop sa cumpar ceva si la manevra de mers inapoi am atins o masina fara sa bag de ... (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.12 permis suspendat? Raluka1985 Raluka1985 Buna ziua, Sotul meu a fost oprit in trafic dupa ce bause un pahar de bere iar la etilotest a iesit alcoolemie 0.12 . Politistul a retinut permisul pentru 90 ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcolului bobo19189 bobo19189 mia fost retinu permisu avand o alcolemie de 0.47 in aer expirat si rezultatele de l a sange fiind 0.85 mia fost data dovada fara drept de circulatie si deja ... (vezi toată discuția)