Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului auto

Mi s-a suspendat permisu pentru o alcoolemie de 0,40 alcool pur ii aer respirat si as vrea sa stiu care este contraventia acestei fapte sau care este demersul pentru a ridica permisul cat mai devreme. Astept sugestii.
a iesit fix 0,40? s-au recoltat probe biologice la unitatea medicala?

daca exista doar un pv, puteti depune contestatie la judecatorie si in baza unui certificat de grefa puteti ridica permisul de la unitatea de politie.
Da mi-a iesit 0,40 alcool pur in are respirat si nu mi s-au recoltat probe biologice. Da mia facut proces verbal si am primit o amenda de 300 ron in 24 de ore.