Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alocatie hrana la politie(norma de hrana)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alocatie hrana la politie(norma de hrana)

poate primi politia locala alocatie hrana. (norma de hrana)
Da, poate primi pentru ca e prevazut in Statutul personalului politiei locale, dar inca nu se acorda.
In baza art.1 din HG 65/2003 si Ordinului MAI nr.440/2003, politistii au dreptul sa primeasca suplimentul de hrana 12B.
In situatia în care nu exista posibilitati pentru distribuirea hranei în natura, se va acorda la sfârsitul lunii valoarea neimpozabila a normei.
Dar, atentie, acordarea normelor de hrana suplimentare nu se face pentru toate efectivele de politisti din cadrul IGPR, ci numai pentru politisti care se afla într-o situatie speciala sau depun eforturi deosebite.
Vedeti si [ link extern ] /
Intrebarea se referea la mai nou-infiintata politie locala, cel putin eu asa am inteles...
havera a scris:

Da, poate primi pentru ca e prevazut in Statutul personalului politiei locale, dar inca nu se acorda.

Daca va referiti la Legea 155/2010 Legea politiei locale, sau la Regulamentul cadru de organizare si functionare a politiei locale, as fi curios care este articolul care face referire la norma de hrana de care se intereseaza userul.