Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon de casa gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon de casa gresit

Buna ziua,
Am o problema cu un bon batut pe casa de marcat.
Din greseala ( sau poate din cauza casei) a fot bautu un bon de 6000 lei.
Se poate anula acest bon?
Cum pot proceda, avand in vedere faptul ca pe bon u aparut in jur de 1100 de bucati in loc de o singura bucata?
Multumesc.
Se face o nota catre contabilitate, prin care se solicita corectarea incasarilor aparute din "z" -ul respectiv specificandu-se eroarea in cauza, sau la o incasare mai mare de 6000 lei pe un bon , puteti face storno suma eronata a.i. sa aveti un numar pozitiv.
Se vor completa mai multe documente :
- sesizare catre administratorul societatii
- decizie de aprobare a corectarii greselii efectuate pe casa de marcat
- nota explicativa a persoanei care a efectuat aceasta operatiune
Numai dupa aceea se intocmeste nota de contabilitate .

Modelele celor trei documente mentionate mai sus le puteti descarca de aici:
[ link extern ]

Sursa: www.cabinetexpert.ro
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Si cum pot face storno ?
Ce documente trebuie sa completez pentru storno?
Multumesc.
Am uitat sa mentionez ca nu am un SRL, ci o intreprindere individuala, fara angajati.
Multumesc.
In acest caz intocmiti o nota de constatare in care specificati ce s-a intamplat, la care anexati bonul gresit in original. In registrul jurnal veti trece la incasari diferenta dintre raportul fiscal emis de casa de marcat si bonul gresit.