avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon de casa gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon de casa gresit

Buna ziua,
Am o problema cu un bon batut pe casa de marcat.
Din greseala ( sau poate din cauza casei) a fot bautu un bon de 6000 lei.
Se poate anula acest bon?
Cum pot proceda, avand in vedere faptul ca pe bon u aparut in jur de 1100 de bucati in loc de o singura bucata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: florentinadaniela , utilizator 21:33, 15 Martie 2011
Se face o nota catre contabilitate, prin care se solicita corectarea incasarilor aparute din "z" -ul respectiv specificandu-se eroarea in cauza, sau la o incasare mai mare de 6000 lei pe un bon , puteti face storno suma eronata a.i. sa aveti un numar pozitiv.
Se vor completa mai multe documente :
- sesizare catre administratorul societatii
- decizie de aprobare a corectarii greselii efectuate pe casa de marcat
- nota explicativa a persoanei care a efectuat aceasta operatiune
Numai dupa aceea se intocmeste nota de contabilitate .

Modelele celor trei documente mentionate mai sus le puteti descarca de aici:
[ link extern ]

Sursa: www.cabinetexpert.ro
Ultima modificare: Luni, 14 Martie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Si cum pot face storno ?
Ce documente trebuie sa completez pentru storno?
Multumesc.
Am uitat sa mentionez ca nu am un SRL, ci o intreprindere individuala, fara angajati.
Multumesc.
In acest caz intocmiti o nota de constatare in care specificati ce s-a intamplat, la care anexati bonul gresit in original. In registrul jurnal veti trece la incasari diferenta dintre raportul fiscal emis de casa de marcat si bonul gresit.

Alte discuții în legătură

Tastat eronat la casa de marcat mine58 mine58 Buna seara, Am urmatoarea problema : vanzatorul a emis o factura care a fost achitata pe loc cu numerar , a eliberat bonul fiscal , dar din greseala ... (vezi toată discuția)
Eroare sistem? pesticid pesticid Buna dimineata, Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta ! Sunt casier intr-un supermarket. Am iesit lipsa 80,... lei (noi). Imi este imposibil sa ... (vezi toată discuția)