avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum se obtine documentatia necesara unei plangeri la ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum se obtine documentatia necesara unei plangeri la CEDO ?

As dori sa stiu de unde se obtin informatii si de unde se obtin eventuale formulare necesare depunerii unei plangeri la CEDO ( doar in Bucuresti )
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:37, 8 Iunie 2008
Intrati pentru o scurta informare pe fourmul acestui site si veti vedea un topic special cu acest subiect.
Gasiti aici informatii cu privire la conditiile de admisibilitate a unei plangeri individuale la CEDO
www.avocatnet.ro/content/for...
Eu cred ca in primul rand ar trebui sa consultati un avocat care sa va spuna care sunt sansele.
Sunt foarte multe puncte de respectat in plangerea adresata pt CEDO.
Trebuie sa faceti copii legalizate dupa incheierile de sedinta si dupa hotararile judecatoresti sa si aveti mentiunea definitiva si irevocabila.
Termenul de sesizare CEDO este de 6 luni de la data pronuntarii hotararii de recurs.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca in primul rand ar trebui sa consultati un avocat care sa va spuna care sunt sansele.
Sunt foarte multe puncte de respectat in plangerea adresata pt CEDO.
Trebuie sa faceti copii legalizate dupa incheierile de sedinta si dupa hotararile judecatoresti sa si aveti mentiunea definitiva si irevocabila.
Termenul de sesizare CEDO este de 6 luni de la data pronuntarii hotararii de recurs.

avocat Claudiu Lascoschi



De, daca s-ar face intotdeauna asa nu s-ar mai respinge 90 % din cereri ca inadmisibile!!!
Salut JH.

=D> Ai dreptate.

O problema o mai constituie si faptul ca se redacteaza foarte greu hotararile instantelor de recurs.Oamenii nu stiu si ies din termen.In acest caz se poate sesiza CEDO si fara hotararea motivata.
Si eu am un caz de la ICCJ sectia penala.Nu vreau decat sa vad motivarea si inca nu e redactata hotararea.Pronuntarea s-a dat in urma cu cateva luni.
Ca solutie nu am de ce sa ma plang,:) dar vreau sa stiu cum s-a motivat.Am invocat niste vicii de procedura care nu imi dau seama daca au fost avute in vedere de instanta suprema.Adica nu cunosc motivele pentru care s-a admis recursul.
Parchetul a facut ceva legal ( conform legii romane, dar neconform cu CEDO) :) in faza de urmarire penala si de aici au aparut f multe probleme.Clientul a fost foarte stresat datorita riscului unei pedepse foarte mari ( aproximativ ca la omor ).
Problema este ca in faza de urmarire penala inca se mai practica astfel de lucruri cu referire la nerespectarea drepturilor fundamentale ale omului si in afara de mine foarte putini avocati se obosesc cu asa ceva.:(

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Cedo si procedura arestarii FLORIN RADU FLORIN RADU am si eu o intrebare, la care nu am gasit un raspuns clar nici in carti, nici in practica CEDO, nici la cei cu care m-am consultat. daca sesizez CEDO in ... (vezi toată discuția)
Termen peraspera peraspera Am cerut TB decizia civila si am primit prin posta Adresa TB din 27.11.2008: ...dosarul X \"s-a solutionat la 3.10.2008 si se afla in curs de redactare\". ... (vezi toată discuția)
Adresare catre cedo. Imparatul Imparatul Se face la CEDO dupa ce am epuizat in tara toate caile ordinare de ataca? Chiar daca se afla in revizuire, facuta oricum in afara termenului, dar care este ... (vezi toată discuția)