Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie masa lemnoasa de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie masa lemnoasa de la persoana fizica

Va rog sa-mi comunicati care este documentul si temeiul legal prin care o persoana juridica poate achizitiona cherestea de la persoane fizice ? Documentul legal se regaseste in O 1850 / 2004 sau HG 427 / 2007 ? Am intrebat si la finante si nu am primit raspuns .
flbarbulescu a scris:

Documentul legal se regaseste in O 1850 / 2004 sau HG 427 / 2007 ? Am intrebat si la finante si nu am primit raspuns .

Poate vrei sa spui HG 427 / 2004 deoarece aceasta hotatrare face referire la transmiterea unui imobil aflat în domeniul public al statului, din administrarea Ministerului Apărării .
De la 01.01.2007 s-au abrogat articolele din HG 427/2004 privind utilizarea facturilor pt material lemnos.
Pentru achizitia lemnului de la o persoana fizica se intocmeste borderou de achizitie iar la vanzarea lui se intocmeste factura care să contină in mod obligatoriu elementele de la art 155 al. (5) din Codul fiscal. Din punctul meu de vedre persoana fizica ar trebui sa fie autorizata. Dar este alt subiect si nu este problema mea.