avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... referitor la sentinte judecatoresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

referitor la sentinte judecatoresti

Daca pe data de 15 februarie a fost prununtata o sentinta , din ce data se aplica.
Mentionez ca are recurs in termen de 30 de zile , trebuie asteptat acest termen sau e valabila imediat.
Cel mai recent răspuns: adin67 , utilizator 23:01, 16 Martie 2011
de la data ramaneri(executorie) definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.
ART. 301 C.pr.civ.
Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotararii, daca legea nu dispune altfel.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2011
adin67, utilizator
Ce inseamna ,,comunicarea sentintei"?Prin posta?Pe site-ul judecatoriei?
Sentinta am vazut pe site-ul judecatoriei si spune ca este cu drept de recurs in termen de 30 de zile .Intrebarea este in acest termen e valabila hotararea judecatoreasca sau numai dupa expirarea termenului de recurs,sau care este procedura , cu ce data se poate pune in aplicare sentinta
se pune in aplicare dupa trecerea termenului de recurs, daca nu se depune recurs.
Hotărârea rămâne definitivă şi irevocabilă la expirarea termenului de recurs, adică după ce trec cele 30 de zile de când veţi primi hotărârea acasă. (asta înseamnă cu drept de recurs în 30 de zile de la comunicare).

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie sori20 sori20 Buna ziua. Va rog sa sa ajutati cu urmatoarea problema. Am vazut ca pe site-ul judecatoriei se pot vedea detalii despre dosare. Daca in data de 30.06.2010 ... (vezi toată discuția)
Divort emy_39 emy_39 buna ziua.as dori sa aflu in cat timp ajunge hotararea judecatoreasca acasa, daca ultima infatisare a fost pe 21 octombrie 2010.pentru afi valabila trebuie ... (vezi toată discuția)
Am pierdut in prima instanta plangerea impotriva unui proces-verbal de contraventie. cum procedez cu permisul florinH florinH Buna ziua, Am fost sanctionat cu suspendarea permisului si am contestat procesul verbal. Iar luna aceasta (pe 18 Oct) am vazut pe site-ul judecatoriei ... (vezi toată discuția)