Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... referitor la sentinte judecatoresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

referitor la sentinte judecatoresti

Daca pe data de 15 februarie a fost prununtata o sentinta , din ce data se aplica.
Mentionez ca are recurs in termen de 30 de zile , trebuie asteptat acest termen sau e valabila imediat.
de la data ramaneri(executorie) definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.
ART. 301 C.pr.civ.
Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotararii, daca legea nu dispune altfel.
adin67, utilizator
Ce inseamna ,,comunicarea sentintei"?Prin posta?Pe site-ul judecatoriei?
Sentinta am vazut pe site-ul judecatoriei si spune ca este cu drept de recurs in termen de 30 de zile .Intrebarea este in acest termen e valabila hotararea judecatoreasca sau numai dupa expirarea termenului de recurs,sau care este procedura , cu ce data se poate pune in aplicare sentinta
se pune in aplicare dupa trecerea termenului de recurs, daca nu se depune recurs.
Hotărârea rămâne definitivă şi irevocabilă la expirarea termenului de recurs, adică după ce trec cele 30 de zile de când veţi primi hotărârea acasă. (asta înseamnă cu drept de recurs în 30 de zile de la comunicare).