Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inregistrare audio?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inregistrare audio?

Imi puteti spune articole din lege care reglementeaza daca inregistrarea audio?De fapt ma intereseaza daca inregistrarea unei discutii private la locul de munca cu mai multi colegi este infractiune?
depinde de modul in care a fost efectuata inregistrarea. un exemplu de inregistrare ilegala este prevazut in art.19 din legea 51 / 1991 "deţinerea, confecţionarea sau folosirea ilegală de mijloace specifice de interceptare a comunicaţiilor, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă."

ptr cazuri de inregistrari ambientale cu telefonul mobil sau reportofonul nu exista incriminare. oricum nu folosesc la nimic insa este posibil sa devina circumstante agravante in cazul unei infractiuni de santaj, de exemplu.
matahachiro a scris:

depinde de modul in care a fost efectuata inregistrarea. ...
ptr cazuri de inregistrari ambientale cu telefonul mobil sau reportofonul nu exista incriminare. oricum nu folosesc la nimic insa este posibil sa devina circumstante agravante in cazul unei infractiuni de santaj, de exemplu.

NU.NU.NU. Cum sa nu foloseasca la nimic? Inregistrarea DACA nu a fost facuta incalcand o norma penala ESTE mijloc de proba. Cred ca am mai scris de 1000 de ori asta pe site-ul avocatnet si o voi scrie iar si iar si iar pana nu mai apare mitul acesta: "Inregistrarile neautorizate de judecator nu folosesc la nimic/sunt ilegale"
Myth Busted!
multumesc pentru raspuns.