Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... atacare contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

atacare contract de intretinere

fiul tatalui poate ataca contractul de intretinere facut pe numele unor nepoti din partea sotiei?(sotia a decedat acum 3 ani)se poate cere reductiunea contractului de intretinere pe motiv ca s-a incalcat dreptul la mostenire?
Buna seara !
Sa inteleg ca este vorba de un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere incheiat intre cine, cand ? Cine este / a fost proprietarul imobilului ...este vorba de un bun comun al sotilor sau de un bun proprietate proprie numai a unuia dintre soti ? "tatal fiului" :stunned: traieste ? Sotia tatalui nu este si mama copilului ?
este contract de intretinere incheiat de cei doi soti cu un nepot din partea sotiei(sotia nu este mama copilului,sotia a decedat in urma cu 3 ani)cei doi soti neavand copii impreuna.(doar sotul are un baiat din afara casatoriei)casa si terenul este bun comun
Singura persoana care poate solicita rezilierea contractului este beneficiarul intretinerii, adica sotul ramas in viata, si asta doar in caz de neexecutare a obligatiilor contractuale de nepotii sotiei decedate.
Fiul sau este tert fata de contract, nu poate solicita acest lucru.

Tatal nici macar n-a murit , deci nu se poate vorbi despre mostenire.
Este vorba despre un contract cu titlu oneros, nu se poate solicita reductiunea pe motiv ca s-a incalcat rezerva copilului.
Deci nu exista nici o cale de a ataca acest contract de intretinere Dupa decesul tatalui, intretinatorul va fi singurul beneficiar al mostenirii?
Buna dimineata !
In timpul vietii tatalui , numai acesta poate cere rezolutiunea contractului , in conditiile legii . Dupa decesul acestuia , avand in vedere vocatia succesorala si institutia rezervei succesorale de care beneficiaza fiul, se va putea initia de catre acesta (fiu) o actiune judecatoreasca , insa sansele de reusita depind de multe aspecte ...